Ács Dóra
Becsült olvasási idő: 8 perc
2021. október: Gyulahús Kft.

A Gyula város önkormányzatának tulajdonában lévő Gyulahús Kft. tervezett technológiai fejlesztésének finanszírozása érdekében külső befektetőnek adná el a cég legfeljebb 49 százalékát.A tervezett beruházással a cég közel duplájára kívánja növelni kapacitását, ami új távlatokat nyithat a vállalat életében. Mindemellett idén év elején a termékek csomagolását is megújította a vállalat, amivel a több mint 150 éves múlt hagyományaira utalva a Gyulai márkanév alatt futó termékeinek megjelenését kívánta egységesíteni, fenntarthatósági szempontokat is figyelembe véve. A változásokról Daka Zsolt, a Gyulahús Kft. ügyvezető igazgatója nyilatkozott a Store Insidernek.

A közelmúltban vált nyilvánossá, hogy a Gyulahús Kft. külső befektetőt keres, így kívánja megteremteni a szükséges pénzügyi forrást a tervezett technológiai fejlesztéséhez. Az elmúlt években ugyanakkor az a hír járta, hogy az újrakezdés óta évről évre sikerült nö- velniük a forgalmat, jól megy a cég. Mi indokolja ezt a mostani drasztikus lépést?

Valóban, a forgalmunk szépen növekszik, a működésünk zökkenőmentes. Ezt az elvi döntést azért hozta meg a tulajdonos önkormányzat, mert olyan nagy mérvű technológiai fejlesztésre készülünk, amelynek bekerülési költsége meghaladja a 10 milliárd forintot. Így ezt a lépést nem annyira drasztikusnak, inkább logikusnak mondanám, hiszen kézenfekvőnek tűnik, ha van rá lehetőség, ezt a forrást részben külső befektető bevonásával próbáljuk meg előteremteni.

Kapacitásbővítésre vagy korszerűsítésre helyezik a hangsúlyt? Pontosan milyen technológiai beruházást terveznek?

Mindkettőre. Egy új szárazáruüzemet szeretnénk létesíteni az egyik meglévő telephelyünkön. Ezzel részben a kapacitásunkat kívánjuk bővíteni, másrészt a racionalizálás révén a hatékonyságunkon és a versenyképességünkön is javítanánk a jövőben. A beruházási elképzelésünk ezeket a célokat szolgálja legfőképp. Jelenleg ugyanis két telephelyen folyik a Gyulahús termelési tevékenysége. A Kétegyházi úti üzemünkben jelentős hűtőkapacitással rendelkezünk. Itt készül a szárazárukon kívül az összes húskészítményünk – sonkák, főtt-füstölt termékek, szalámifélék, a májas termékcsalád. A másik üzemünk pedig szinte a város szívében, a Béke sugárúton található, ami egyáltalán nem szerencsés, múltból örökölt körülmény. Ebben az üzemben gyártjuk jelenleg a kolbászféléket, az összes szárazárut. Fejlesztési elképzeléseink szerint a beruházás megvalósulása után ez a kettősség megszűnne: termelési szempontból korántsem nevezhető ideális helyzetnek ugyanis a mostani, hiszen jelenleg az alapanyagot áthozzuk a Béke sugárútra a Kétegyházi útról, majd miután elkészült a szárazáru, a készterméket visszaszállítjuk a Kétegyházi úti üzembe. Ennek a kettősségnek a megszüntetésével éves szinten már jelentős költségeket tudunk majd megtakarítani a jövőben.

A Gyulahús Kft.-t 2013-ban alapította Gyula Város Önkormányzata az akkor felszámolás alatt lévő Gyulai Húskombinát „romjain”, annak eszköztárát átvéve, azzal a céllal, hogy megőrizze az egykor nagy múltú húsipari vállalat szellemi örökségét és értékeit. Ön akkor került a cég élére. Milyen utat jártak be az elmúlt években? Hogyan ítéli meg a Gyulahús jelenlegi helyzetét?

Az elmúlt közel kilenc évben, amióta a Gyulahús Kft. ilyen formában létezik, sokat javítottunk a piaci pozíciónkon, akkor szinte a nulláról kezdtük. Különösen a kezdeti években nehéz utat jártunk be, de lassacskán a vevőket sikerült meggyőznünk, hogy érdemes Gyulai termékeket venni, és a Gyulai valódi értéket, minőséget testesít meg, mindamellett visszanyertük kereskedelmi partnereink bizalmát is. Tehát a jelenlegi piaci helyzetünk kedvező, különösen annak fényében, hogy maga a sertéshúságazat is számos kihívással küzd. Nem könnyű ma ezen a piacon talpon maradni, de mi igyekszünk ezekhez a nehéz körülményekhez is alkalmazkodni. Különösen előkelő piaci pozíciót töltünk be az úgynevezett kenős áruk piacán a Gyulai májas termékcsaládunkkal, illetve a szárazkolbászok piacán. Természetesen arra törekszünk, hogy a jövőben ezeket a pozíciókat nemcsak hogy megőrizzük, hanem tovább is erősítsük. Ezt szolgálja a most tervezett technológiai fejlesztésünk is, amellyel közel megduplázzuk majd a kapacitásunkat.

 

A kedvező piaci helyzet forgalmi számokra vetítve mit jelent? A tavalyi, „Coviddal terhelt” évben mekkora volt a cég árbevétele?

Az elmúlt évben 7,7 milliárd forintos nettó árbevételt ért el a Gyulahús. Részben a pandémia hatására voltak ugyan területek, amelyek árbevétele csökkent – főként az exportra gondolok –, de a belföldi forgalmunk jelen- tősen tudott növekedni a 2019-es évhez viszonyítva. Ez is igazolja azt az állításomat, hogy a fogyasztók a belföldi piacon igenis előnyben részesítették a Gyulai termékeket.

A Gyulai kolbász több mint 150 éves múltra tekint viszsza. Egy cégnél, amelynél olyan tradicionális terméket állítanak elő, mint a Gyulai kolbász, melynek értéke pontosan az állandóságában és a hagyományokra épülő receptúrájának minőségében rejlik, hogyan tudnak innoválni, milyen irányokat határoznak meg a termékfejlesztés területén?

A hagyományos termékeink, mint például a Gyulai kolbász, a hagyományokat őrizve készülnek a mai napig, és ezen természetesen a jövőben sem kívánunk változtatni. Ezek esetében az innovációk a receptúrákat nem érintik, legfeljebb a csomagolásukat, ami idén év elején meg is történt. Vannak azonban más húspiaci kategóriákban versenyző termékeink is, hiszen nagyon széles a portfóliónk, mintegy százféle terméket gyártunk többféle termékkategóriában. Ezeknél a termékeknél legfőképp a változó fogyasztói igényeket próbáljuk a termékfejlesztéseinkkel kiszolgálni. Erre példa a közelmúltban megjelent adalékmentes szárazáru-termékcsaládunk vagy a Gyulai-Royal szarvastermékek is. Mindegyiküket az újonnan tapasztalható fogyasztói elvárásokra válaszul fejlesztettük ki. De példaként említhetném az idén Érték és Minőség Nagydíjban részesült medvehagymás Gyulai Sertésmájasunkat is, amelynek az ízesítésénél szintén alkalmazkodtunk az új ízeket kedvelő és kereső fogyasztók elvárásaihoz. Kétségtelen azonban, hogy a zászlóshajónk a szortimentben a Gyulai kolbász, illetve a májas termékcsalád. Ezek adják az értékesítésünk gerincét értékben és volumenben egyaránt.

Említette, hogy év elején megújították termékeik csomagolását. Mit jelent ez a gyakorlatban?

Azt az elvet valljuk, hogy nemcsak a termékeket érdemes fejleszteni és innoválni folyamatosan, hanem a meglévő termékek piaci megjelenését is modernizálni kell. Ennek jegyében hoztuk meg azt a döntést tavaly év végén, hogy belevágunk az arculatfrissítésbe. Nem szerettünk volna gyökeres változást, 180 fokos fordulatot tenni, hiszen a fogyasztóink már megszokták és könnyen felismerték a polcokon a termékeinket. Az az alapelv vezérelt bennünket, hogy az elmúlt években már jól bevált jegyeket, mint például a logót és a trikolórt, megtartjuk a csomagoláson, de az eredetet jobban kihangsúlyozzuk az új dizájnon, illetve törekszünk a portfóliónk egységesebb megjelenésére, hogy a boltba belépve a vásárlók könnyebben be tudják azonosítani a Gyulai márkanév alatt futó termékeket. A csomagolás azonban nemcsak küllemében, hanem összetételében is megváltozott. A jelen kor elvárásainak megfelelően ezentúl újrahasznosított anyagokat és vékonyabb fóliát is alkalmazunk a termékeink csomagolásánál. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy szeletelt tálcás termékeinknél az alsó kemény fólia minimum 50%-ban tartalmaz újrahasznosított APET alapanyagot, a felső fóliáknál pedig 52-62 µm-es fóliákkal dolgozunk a korábbi 72-es vastagságú helyett. A vákuumcsomagolt rúdáruk csomagolását az új arculat megjelenésével pedig flow-pack fóliára cseréltük. Az új anyag jobban igazodik a termékek hosszához, és vékonyabb is a korábbinál, ezáltal is jelentősen, 20%-kal csökkentettük a felhasznált fólia mennyiségét. Fontos lépés ez a Gyulahúsnál, mert úgy gondoljuk, hogy a fejlődésnek része az is, hogy ilyenformán is alkalmazkod- junk a trendekhez. A lehetőségeinkhez mérten ugyanis mi is szeretnénk minél környezettudatosabban működni és ezt a fogyasztóink felé is közvetíteni.

Hogyan teszik mindezt?

Szeptemberben az új csomagolásokat szerepbe hozva image kampányt indítottunk, amit fogyasztói promócióval is támogatunk. A népszerűsítő kampány jelenleg is fut különböző tévécsatornákon, illetve online felületeken. Központi eleme a közös étkezések hangulatát felidéző tévéspot, „Szeretem a Gyulait!” szlogennel, amivel az összetartozásra és gondoskodásra kívánjuk felhívni a figyelmet, és arra, hogy a Gyulai egy szerethető márka.

A Gyulahús vezetőjeként mit tart a közeljövő legnagyobb kihívásának?

Jelen pillanatban közel 350 főt foglalkoztat a társaságunk. Ez körülbelül majdnem ugyanennyi családot is jelent itt, Gyulán és térségében. Ez nagy felelősséggel jár. A tervezett technológiai fejlesztés, az automatizálás sokat segíthet majd abban, hogy még hatékonyabban működjön a Gyulahús, és legalább ennyi dolgozónak biztos munkát jelentsen hosszú távon is. Ügyvezetőként és a társaság műszaki főmérnökeként szeretném a lehető legsikeresebben levezényelni a tervezett beruházást, ez nagy kihívás. Nemcsak a műszaki megvalósítás miatt, hanem azért is, mert a fejlesztés számos új lehetőséget teremthet majd a Gyulahús számára a hazai és exportpiacokon, hiszen a bővülő kapacitással tovább tudjuk majd növelni a jelenleg a teljes forgalomból 18%-os arányt képviselő külpiacainkat is. Bízom benne, hogy egy új befektető bevonásával mielőbb el tudjuk kezdeni a munkát, és terveink szerint három éven belül modern technológiával felszerelt, korszerű üzemben készülhetnek majd a Gyulai termékek, amelyekkel tovább tudjuk vinni a márka jó hírét, a várostól kapott örökséget.

DAKA ZSOLT

A Gyulai Húskombinát ösztöndíjával került a Szegedi Élelmiszeripari Főiskolára, ahol
élelmiszeripari gépészként szerzett diplomát. 1990-ben a Húskombinátnál két évig dolgozott műszaki területen. Ezt követően más ágazatban próbálta ki magát, először a malomiparban, majd egyéni vállalkozóként is tevékenykedett. 2004-ben tért vissza a Gyulai Húskombináthoz, ismét a műszaki területen kamatoztatva tudását. Közben a Budapesti Gazdasági Főiskolán szerzett pénzügyi diplomát. 2006-tól 2013-ig a vállalat műszaki főmérnökeként tevékenykedett, majd a felszámolást követően az új cég, a Gyulahús Kft. megalakulásától, 2013 januárjától ügyvezető igazgatóként vezeti a húsipari céget.


BEFEKTETŐT KERES A GYULAHÚS

A hír kapcsán, amely szerint a Gyulahús Kft. tulajdonosa, Gyula város önkormányzata külső befektetőknek adná el a kft. legfeljebb 49%-át, hogy így finanszírozza a tervezett nagy léptékű technológiai fejlesztést, nyilatkozott lapunknak Görgényi Ernő, a város polgármestere. Tájékoztatása szerint 2013 óta, amikor a 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő társaságot megalapították, 1,5 milliárd forint összegben valósítottak meg fejlesztéseket, eszközbeszerzéseket. A polgármester hangsúlyozta: bár a Gyulahús megalakulása óta eredményesen működik és az elmúlt években szép sikereket ért el, már két éve aktív szakmai munka zajlik a szükséges nagy léptékű beruházás megtervezése, előkészítése érdekében, hogy a cég eredményessége hosszú távon is megmaradjon.

Indoklásként Görgényi elmondta: a gyár épületeit körülbelül 30 éve nem újították fel, a termelés meglehetősen korszerűtlen épületekben zajlik, amelyek jelenlegi állapotukban nem alkalmasak a legmodernebb technológiai berendezések befogadására. A másik probléma az, hogy két telephelyen működik a vállalat, amiből az egyik, a vállalkozás központja Gyula belvárosában található. Ez sem termelési, sem biztonsági szempontból nem szerencsés. A két telephely működtetése jelentős többletköltséget jelent a vállalkozás számára, ennek kiküszöbölése indokolja a tervezett beruházást. A cél a termelés hatékonyságának növelése. Mint a polgármestertől megtudtuk, előzetes számításaik szerint mindezzel évente körülbelül 200 millió forintot tudnának megtakarítani. Az új telephelyen pedig a jelenlegi szárazáru- termelés kapacitását a jelenlegi 2200 tonnáról 4000 tonnára növelnék. Mindez hozzávetőlegesen 13 milliárd forintos beruházást igényel. Ezért döntött úgy szeptember elején a képviselő-testület, hogy a szükséges összeg előteremtése érdekében legfeljebb 49%-os arányban külső befektetőnek értékesítené a Gyulahús Kft.-t, nyilatkozta a polgármester.

Mint megtudtuk, máris több élelmiszeripari és egyéb ágazatokból érkező cég érdeklődött a befektetési lehetőség iránt. A megvalósulás alapvető feltétele, hogy a termelés Gyulán maradjon, és az eddigi tradíciókra építve folyjon tovább.