A teljes Mentes-M Magazin ezen a linken olvasható!
Mi volt az előadásban az a rész, ami igazán hatással volt rád?
Volt egy csomó olyan mondat a videóban, amely letaglózott és kijózanított. A kulcsszó az volt számomra, hogy azért, mert valami hagyomány vagy kulturális örökség, egyáltalán nem biztos, hogy etikus is. Gyerekkoromban is voltak már kétségeim az állatok lemészárlása miatt, de hamar elfogadtam, hogy azért tartjuk őket, hogy megegyük, és egyébként sem fáj nekik, amikor levágják őket. Ezeket a kulturális örökségeket készen kaptam, és rájöttem, hogy el lehet kezdeni másként is gondolkodni.
Tényleg egyik napról a másikra mondtál le a húsevésről?
Egyik óráról a másikra történt. És nemcsak a táplálkozást illetően, hanem minden más egyéb dologban is változtattam. A veganizmus nem egy étrend vagy diéta, van ennek más hozadéka is. Nem tudok felhúzni bőrcipőket, nem használok olyan kozmetikumokat, amiket állatkísérletekkel fejlesztettek ki vagy állati eredetűek.
Soha nem hiányzott a hús utána?
Nem, szerintem egyszerűen túlmisztifikáljuk ezt a dolgot. Inkább a pszichének nehéz elengednie, mint a testnek. Viszonylag hamar ráállt az agyam arra, hogy az állati eredetű élelmiszert ne tekintsem ételalapanyagnak.
Van, aki megpróbálja a növényi alapanyagokkal a hús és a húsból készült készítmények ízélményét visszahozni. Ilyen például a vegán pecsenyekrém vagy kolbász. Ezekhez hogyan viszonyulsz?
Sok esetben nagy segítséget nyújtanak az embernek, amikor az átállás kezdeti szakaszában nem tudja, mit egyen. Az én étrendem is sok változáson ment keresztül az elmúlt kilenc évben. Az elején egyszerűen elhagytam a húst, több köretet ettem. Aztán kezdtem változatosabb alapanyagokat használni, például főztem szejtánnal vagy szójával. Közben megismerkedtem a keleti konyhákkal, leginkább az indiait, azon belül is a bengálit kedvelem. Körülbelül azokat az alapanyagokat használja, mint a magyar konyha, csak más az elkészítés módja és a fűszerezés.

Mintegy kilenc éve lettél vegán. Ezután döntöttél úgy, hogy a Csúcs-hegyre költözöl?
Igényeltem, hogy közel legyek természethez és az étkezési alapanyagokat magamnak termeljem meg. Ebben még kísérleti fázisban vagyok, a kertem alakulófélben van. Ugyanakkor segítek az egy utcával lejjebb lakó barátaimnak, akik nagyon sok mindent megtermelnek nekem, és együtt is főzzük be ezeket.
Miket tudsz az alakulófélben levő kertben megtermelni?
Leginkább fűszernövényeket és gyümölcsöket: rengeteg az almám, a körtém, a fügém, a naspolyám és a cseresznyém is. A paprika, a paradicsom, többféle hagyma, tökfélék is megtalálhatók nálam. Bár a kertemben még nincs, de a padlizsán is nagyon jól érzi magát a hegyen.
Milyen beszerzési forrásaid vannak még?
Van egy-két őstermelői helyem, de azzal sincs bajom, ha nagyáruházból kell vásárolnom. Arra viszont nincs anyagi forrásom, hogy egyfolytában biót vegyek.
Mekkora váltás volt a Csúcs-hegyre költözés az életedben?
Azt gondoltam, hogy nyaraló, rekreációs hely lesz. De aztán eltöltöttem ott az első nyarat, és amikor visszamentem a Dankó utcába a téli időszakban, már nem éreztem jól magam a városban. Végül a Csúcs-hegyet választottam lakóhelynek. Sokan azt gondolják, hogy lemondás, de ez nincs így. Akkor nem érzed lemondásnak, ha megérted, hogy miért nincs szükséged a városi létre.

Van kedvenc ételed?
A kedvenc mindig a szezonális étel, mert az esetek jó részében szezonális alapanyagokat használok. Pont ez a körfogás, ami nekem nagyon tetszik. Teljesen más dolgokat eszik az ember nyáron, ősszel és télen.
Hogyan pótolod a húsban levő tápanyagokat?
Minden olyan összetevő, amely a húsban van, megtalálható a növényekben is. Tény, hogy teljesen másként vannak meg bennük, és kell bizonyos tudatosság a növényi étrendhez. Nem kell dietetikusnak lenni ahhoz, hogy ezt megvalósítsuk és egészségesek maradjunk.
Hogyan tudsz rendszerességet vinni az étkezésedbe a színészkedés mellett?
Civilizációs betegség, hogy nincs időnk nyugodtan enni. Pedig az embernek arra van ideje, amire szeretné. Amikor a legtöbb dolgom van, például forgatáson vagyok, akkor még inkább odafigyelek arra, hogy tápláló kaját főzzek, és azt vigyem magammal. Arra is figyelek, hogy legyen időm meg is enni. Az emberek azt gondolják, hogy reggeltől estig a konyhában állok, pedig nincs így. A növényi étrendnek az is a nagy előnye, hogy hamar, mintegy fél óra alatt készen van akár öt-hat féle étel is.
Milyen környezetbarát rendszert alakítottál ki a házadban és a kertedben?
A zöldség- és gyümölcstermesztéshez hozzátartozik a komposztálás. Nagyon jó döntés volt, hogy a házamban is komposztvécém van, és nincs igazán szennyvizem sem. A szürke vizet pedig kilocsolom a kertbe. Csökkentem a hulladék mennyiségét is, kevés dolgot dobok ki, vagy inkább be sem hozom ezeket a háztartásomba. Hetente viszik el a szemetet, de van olyan, hogy egy-másfél hónapig ki sem teszem a kukát. A legtöbb szemetem a macskák miatt termelődik.
Fontos neked, hogy az ételekről, a vegán életmódról beszélj. Ezt missziónak tekinted?
Igen, de nem meggyőzni szeretném az embereket, mert erről nem lehet. Akik nyitottak, de nem mernek belevágni vagy félnek az ismeretlentől: nekik tudok segítséget nyújtani. Meglódítom a fantáziájukat, a kreativitásukat.
Fotó: Berki Doren Andrea
Megjelent a Mentes-M Magazin 2022/2023 téli számában.


