Becsült olvasási idő: 1 perc
Átalakul-e az ASP nyomán a sertéságazat?

Egyesek szerint a kór tömeges telepbezárásokat, ennek következtében pedig a munkaerő elvándorlását fogja eredményezi, ami ellehetetlenítheti a kormányzati sertésstratégiát. 

Zsótér László, a sertéstartással foglalkozó Kunágotai Bercsényi Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója mondta el a Világgazdaságnak, hogy ha Ausztriában és Szlovákiában is ASP-fertőzött sertést vagy a betegséget terjesztő vaddisznót találnak, már azelőtt elkerülhetetlen lesz a korlátozó intézkedések bejelentése, mielőtt nálunk is kimutatnák a vírust.

Ez pedig minden bizonnyal az állatok leölését, telepbezárásokat és az ennek nyomán fellépő bizonytalanságot fogja eredményezni. A vezérigazgató szerint az ágazatot elhagyó munkaerő nem fog abba visszatérni. Mindez pedig szerinte az eddig sem eredményes, eredetileg az állomány megduplázását célzó kormányzati sertésstratégiát végleg ellehetetlenítheti.

Más szakértők árnyaltabban fogalmaztak: bár abban egyetértettek, hogy az ASP miatt egy legalább féléves konszolidációs folyamat várható a sertéságazatban.

Az utóbbi hetekben elindultak felfelé az élősertés-árak a 325-330 forintos kilogrammonkénti szintről, de a jelenlegi 365-370 forintos árak még mindig a 400 forint körüli önköltségi szint alatt vannak – Zsótér szerint. Mások szerint az önköltség ennél az árnál azért alacsonyabb.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) az idei hatodik héten 2 százalékos átvételi árnövekedést regisztrált az uniós piac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak többségénél, de még ezzel együtt is 25 százalékkal voltak alacsonyabbak a sertésárak az előző év azonos hetének átlagárához képest.