Becsült olvasási idő: 1 perc
Bojkott lehet a Lidl ellen

A Lidl élelmiszer-kereskedelmi hálózat üzleteinek bojkottjára szólított fel Lengyelországban a Szolidaritás szakszervezet.

Ennek oka, hogy elbocsátották a Szolidaritás Lidlnél működő üzemi szervezetének csúcsvezetőségét, mert az jobb munkafeltételeket követelt az alkalmazottaknak. A Lidl Lengyelország azt állítja, hogy a felmondás jogszerű volt.

Az egész februárban tartó bojkott az első szakasza a szakszervezet tervezett hosszú távú akciósorozatának, mellyel a Lidlnél szokásos munkafeltételek ellen tiltakozik. Marek Lewandowski, a Szolidaritás szóvivője sajtóértekezletén közölte, hogy bírósághoz fordulnak az elbocsátások miatt. A szakszervezet emellett fontolgatja, hogy panasszal fordul a Nemzetközi Munkaügyi Szervezethez (ILO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD).

A Lidlnél működő üzemi szakszervezetet egy éve alapították. Lewandowski szerint az igazgatóság kezdettől fogva zaklatta a szakszervezet aktív tagjait. Decemberben végül felmondtak a szakszervezeti vezetőnőnek és helyettesének azzal az indoklással, hogy illegális tiltakozó akciókban vettek részt. Lewandowski azzal vádolta a Lidlt, hogy meg akar szabadulni az üzletláncnál működő Szolidaritástól. A szakszervezet azt követelte, hogy több munkaerőt foglalkoztassanak az üzletekben. A Szolidaritás szerint a jelenlegi alkalmazottakat kihasználják, olykor napi 12 órát is dolgoztatják.

Patrycja Kaminska, az üzletlánc szóvivője azt mondta a Gazeta Wyborcza című napilapnak, hogy az elbocsátások jogszerűek voltak, mert a két érintett személy „hamis aláírásokat” nyújtott be, és „több illegális tiltakozó akciót” szervezett.