Becsült olvasási idő: 1 perc
Büntetik az éttermi ételmaradékot

Világszerte akadnak éttermek, ahol felárat kell fizetni a tányéron hagyott maradékért.

A tányéron hagyott ételmaradék problémáját számos országban próbálják megoldani az all-you-can-eat étteremláncok. Kínában, Dubaiban, Angliában, de még Magyarországon is található olyan étterem, ahol a vendégnek fizetnie kell a tányérján meghagyott maradék után. Hazánkban a Bambuszliget Japán étterem és sushi bár számít fel felárat a maradék étel mennyiségtől függően. Az étteremláncok ezzel is az ételhulladék megelőzésére sarkallják a fogyasztókat.

Németországban is számos ázsiai étterem díjazást vezetett be a befejezetlen étel után. Yuoki sushi és grill éttermében, a Taste 120-ban a vendégeknek 2 órájuk van kipróbálni a különböző fogásokat. Ha az étkezés végén, a tányéron maradék található, 1 eurót kell fizetnie a vendégnek. A kínai-mongol Himalája étteremben szintén pénzbüntetés lehetőségével élnek ilyen esetekben. A tányéron hagyott 100 gramm maradék után 2 eurót számláznak ki.

A kutatások szerint Németországban átlagosan a 225 gramm ételhulladék kerül naponta a szemétbe háztartásonként. Az étteremláncok hozzájárulnak a pazarláscsökkenéséhez a fenti intézkedések bevezetésével, amellyel szerencsére a vendégek többsége könnyedén megbarátkozott. Nem ez az egyetlen módja az élelmiszerhulladék megelőzésének, de mindenképpen hozzájárul ahhoz.

További információ:
https://www.thelocal.de/20160816/eat-up-or-pay-up-why-guests-are-charged-for-leftovers