A düsseldorfi ProWein zárónapján, 12 órakor kezdődik a „Szekszárd: Egy magyarországi vörösbor felfedezése" című prezentáció a ProWein Forum színpadán, a 7-es csarnok felső szintjén. Ahogyan az első napi, hasonló, szekszárdi borokat bemutató rendezvényen, most is húsznál több érdeklődő kóstolja kíváncsian a tizenegy szekszárdi bort, a kadarkától a kékfrankoson át egy kiemelkedő minőségű cuvee-ig.
A résztvevők elismerő szavakat mondanak a borokról. Néhányan eleget tesznek a meghívásnak, és a zárszó után elmennek a 6-os csarnokba, ahol tenyérnyi helyen, tíz négyzetméteren várja őket a szekszárdi bortermelők csoportjának standja. A tolnai megyeszékhely és környékének kilenc borásza ugyanis összefogott, és együtt, közös kiállító helyen mutatja be kínálatát. Velük együtt harminchárom magyar kiállító vonhat mérleget a háromnapos vásárról. Ahogyan a szekszárdiak, úgy az AMC által létrehozott magyar közösségi stand kiállítói is pozitívan ítélik meg részvételüket a vásáron.
Oroszlán Tamás, a tokaji Hétszőlő borászat belföldi kereskedelmi igazgatója főleg skandináv, angol és amerikai üzletemberekkel tárgyalt.
Nagy Péter, a töki Nyakashegy Pincészet értékesítési vezetője cégével másodszor vesz részt a ProWein-en mint kiállító. Főleg fehér borokból álló kínálatukat sok érdeklődőnek mutathatta be, és aki megkóstolta, általában jó véleményt mondott.
Farkas Gedeon, az egri borvidék három vállalkozásának közös standján a verpeléti Varsányi Pincészetet képviseli. Forgalmuk háromnegyed részét Magyarországon belül bonyolítják le, a többit főleg Lengyelországba, Csehországba es Kínába adjak el. Most szeretnék bővíteni az exportot, mert a ProVera megszűntével úgy látják, hogy gyorsan változhatnak az értékesítési lehetőségek. Emiatt igyekeznek egyszerre több vasat is a tűzben tartani. Otthon is keresett bikavérük és debrői hárslevelűjük Düsseldorfban is kedvező fogadtatásra talált. Mind a kettő a palackonként 800 forint alatti kategóriába tartozik. Ahogy egyik látogatójuk fogalmazott: „rendkívül előnyös a két bor ár/érték aránya”.
Máté Szilvia, a düsseldorfi vásár magyarországi képviselője végigkísérte az 5-ös csarnokban a magyar kiállítók aktivitását: „A tokaji, szekszárdi borászok mellett az egriek is igyekeznek közösen, tájegységük égisze alatt megjelenni, ami növeli vonzerejüket. Így összesen harminchárom magyarországi borászat képviseltette magát kiállítóként, bár a katalógusban csak huszonhárman szerepelnek. Jóleső érzéssel tapasztalom, hogy tudják, mit akarnak, igyekeznek kihasználni az összefogás előnyeit. Többen jeleztek, hogy jövőre még jobban szeretnének felkészülni, és reméljük, más borászok is kedvet kapnak a szervezettebb piaci megjelenéshez.”
„Ennyire még soha nem volt nemzetközi a ProWein, mint idén – von mérleget a keddi zárás után Cornelia Kuhn sajtófőnök. Negyvennyolc országból rekord számú, 4783 kiállító találkozhatott 44 ezer szakmai látogatóval. Közülük csaknem 18 ezren külföldről jöttek, a megszokott országok mellett most sokan Ézak-Amerikábol, Ázsiából es Ausztráliából is.”
A düsseldorfi vásár igazgató-helyettese, Hans Werner Reinhard hangsúlyozza: „Tavalyhoz képest nyolc százalékkal emelkedett a látogatók száma, és közülük minden második a bor nagy- és kiskereskedelemben vagy szakkereskedelemben dolgozik. Második legnagyobb arányban a vendéglátóipar képviseltette magát. Különösen fontos, hogy száz látogatóból hetvenen vezető állást töltenek be. Elmondhatjuk tehát, olyan sok döntéshozó jött el Düsseldorfba, hogy a ProWein mint vezető szakvásár a világ bor- és égetett szesz kereskedelmének találkozóhelyévé és központi üzleti platformjává nőtte ki magát.”

