A családok állapota nagyon vegyes – jegyezte meg Molnár György jászberényi méhész. – Van olyan méhésztársunk, akinek nagyon komoly veszteséget okozott az elmúlt néhány hónap, van azonban jó néhány, akinél szerencsére nem volt probléma. Ez most attól függött, hogy a nyár végén, kora ősszel az atkák elleni védekezést milyen hatékonysággal sikerült végrehajtani. Aki kellő gondot fordított a fontos feladatra, annak most kevesebb a problémája. A telet gond nélkül átvészelték a méhcsaládok.
Ahogy máskor is, most is rendkívüli befolyással van a gazdálkodásra, a tervezésre az időjárás. A hétvégén beköszöntött, helyenként komoly fagyokat hozó hideg nem csak közvetlenül a méhcsaládokra van hatással, hanem a legjelentősebb mézelő növényünk, az akác virágzására. Amennyiben megfázik, netán megfagy a megindult rügy, ha később kivirágzik is a fa, nektárt már csak keveset ad. Reméljük, hogy idén már jobb lesz az akáctermés, mint a megelőző években. Ha ismét kimarad a legfontosabb mézelő növényünk, és nem ad megfelelő mennyiségű nektárt, bizony komoly bajba kerülhetnek a méhészetek.
Az akácméz kilónkénti ára mostanra már hordós kiszerelésben is meghaladta kétezer forintot. – Ilyen magas árra emberemlékezet óta nem volt példa. Sajnos mostanra már nem is igen van akácméz a gazdáknál, így ebből már aligha részesedhetnek jelentős mértékben a jászsági méhészek – tette hozzá Molnár György.

