A hagymaszektor hét legfontosabb európai országának képviselői találkoztak, és az általuk szolgáltatott adatból készített összefoglalót a németországi piacelemző cég, az AMI.
E szerint 6,017 millió tonna hagyma termett az Európai Unióban, ami lényegében megegyezik a tavalyi mennyiséggel.
Van azonban egy nem elhanyagolható különbség: amíg tavaly minden adott volt hozzá, hogy jó minőségben szedjék fel a hagymát a földekről, addig az idén korántsem voltak annyira optimálisak az időjárási viszonyok.
Nagy kérdés ezért egyelőre, hogy milyen lesz az áru tárolhatósága. Északkelet-Európa egy részén, Lengyelországban és a balti államokban a tartós esőzés miatt egyszerűen nem tudták időben betárolni a hagymát a gazdálkodók. A kontinens déli termesztőkörzeteiben pedig gyakran 40°C-nál is melegebb napokat kellett átvészelniük a hagymaállományoknak, ami ugyancsak nem szerencsés a tárolhatóság szempontjából.
A tárolási szezon alatt értékesítésre váró mennyiség tehát szinte biztos, hogy érezhetően kevesebb lesz a tavalyinál. Egyelőre viszont még a tárolásra alkalmatlan készletek értékesítése zajlik, és ennek megfelelő árnyomás érezhető a piacon – számol be róla a Fruchthandel Magazin.

Becsült olvasási idő: 1 perc
Megint sok a hagyma unió-szerte
Mindössze egy százalékkal marad el az Európai Unióban betakarított hagyma mennyisége a tavalyi nagy hozamtól, írja az AMI. Figyelmeztet ugyanakkor, hogy ez bruttó szám, és a ténylegesen értékesített mennyiség ezúttal kevesebb lehet, mint az előző évben.
