Becsült olvasási idő: 3 perc
Megmentenék a kisboltokat a bedőléstől

Az elmúlt időszakban, már 2017. előtt is több alkalommal felvetődött, hogy a kereskedelmi kisvállalkozások nehezebben tudják előteremteni a kötelező minimálbérek emeléséhez szükséges forrásokat.

Emellett a kisvállalkozásokat is sújtja a megfelelő munkaerő hiánya, így helyzetük halmozottan hátrányos, különösen a kis településeken - közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ).

Az OKSZ azt írja, messzemenően támogatja azokat a más szakmai szervezetektől is felvetett javaslatokat, hogy a kétezer főnél kisebb települések kisvállalkozásai, kis boltjai járulék-, és adókedvezményt kapjanak terheik enyhítésére. "Az uniós szabályok ezt lehetővé teszik bizonyos feltételek mellett" - zárul a közlemény.

Fotó:123rf.com


Az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke az RTL Klub Híradónak azt mondta: hétfőnként zárva tartják boltjaik egy részét, hogy kompenzálják a munkaerőhiányt. A legnagyobb magyar üzletlánc sok boltja a 180 ezer forintra emelt garantált bérminimumot sem tudja kigazdálkodni, ezért engedményeket kérnek a kormánytól.

Zs. Szőke Zoltán, a cég vezére elmondta, hogy a kis települések kis üzletei beleroppannak a béremelésbe, ezért kedvezményekről tárgyalnak a kormánnyal. Nem tudják kigazdálkodni a minimumot sem. Azt szeretnék, hogy a kormány segítsen rajtuk.

A cég 30 ezer munkavállalót alkalmaz, még további 3 ezer kellene. Zs. Szőke hangsúlyozta, hogy több boltjuk már csak úgy tud reagálni a munkaerőhiányra, hogy hétfőnként zárva tartanak egyes boltok. Zs. Szőke már tavaly arról beszélt, hogy kormányzati segítség nélkül bedőlhetnek egyes boltok.

Nem meglepő, hogy a magyar tulajdonú boltok ilyen helyzetbe kerültek, ugyanis a multinacionális kereskedelmi láncok tőkeerősebbek, hatékonyabbak, és könnyebben reagálnak a munkaerőhiányra. A kisebb boltok ezzel szemben még a legkisebb bér emelését sem tudják kigazdálkodni, miközben a multik 300 ezer forint körüli bruttót is ki tudnak fizetni.

Fotó:123rf.com


Sejteni lehetett, hogy a tavalyi és az idei jelentős béremelések (minimálbér, garantált bérminimum) nehéz helyzetbe hozzák a hazai cégeket, a következő időszakban pedig nem lenne meglepő, ha még több cégnek okozna komoly problémát a legkisebb bér emelése.

A kötelező béremelések és a munkaerőhiány miatti bérnyomás így épp a hazai tulajdonú kisebb üzleteket és láncokat hozza nehéz helyzetbe, ezzel pedig veszélybe kerül a kormány ki nem mondott célja, a magyar tulajdon erősítése a kiskereskedelemben.

Az OKSZ is támogatja a kisvállalkozások adókedvezményét

Az elmúlt időszakban, már 2017. előtt is több alkalommal felvetődött, hogy a kereskedelmi kisvállalkozások nehezebben tudják előteremteni a kötelező minimálbérek emeléséhez szükséges forrásokat. Emellett a kisvállalkozásokat is sújtja a megfelelő munkaerő hiánya, így helyzetük halmozottan hátrányos, különösen a kis településeken.
 
Az OKSZ messzemenően támogatja azokat a más szakmai szervezetektől is felvetett javaslatokat, hogy a kétezer főnél kisebb települések kisvállalkozásai, kis boltjai járulék-, és adókedvezményt kapjanak terheik enyhítésére. Az uniós szabályok ezt lehetővé teszik bizonyos feltételek mellett. (Az OKSZ ezt az álláspontját már 2017. előtt is megfogalmazta.)

COOP: köszönjük, jól vagyunk

"Az elmúlt napokban napvilágot látott médiamegjelenésekkel ellentétben a COOP továbbra is őrzi piaci pozícióját, és az elmúlt évtizedek változásaira adott sikeres válaszaink alapján bizton állíthatjuk, hogy ez a jövőben is így marad - tudatta az Élelmiszer Szaklaphoz eljuttatott közleményében a kereskedelmi lánc. – A COOP Gazdasági Csoport ma 582 milliárd forint éves árbevétellel, mintegy 30 ezer munkavállalóval, 2600 franchise boltjával és napi 1,5 millió vásárlójával a kereskedelmi toplista második helyezettje hosszú ideje.

Úgy érezzük, hogy a kereskedelmi tevékenységünkön túl egyfajta missziót látunk el azzal, hogy üzleteinkkel a működőképesség határáig kitartunk a hátrányosabb helyzetű kistelepüléseken is. Tesszük mindezt azért, mert úgy véljük, hogy számos esetben az önkormányzaton kívüli egyetlen munkaadóként felelősek vagyunk dolgozóinkért, a közel-távol egyetlen bevásárlási lehetőségként pedig tartozunk ennyivel vevőinknek is. Ezért tömeges nyitva tartás korlátozás nem szerepel a terveink között.

Továbbra is szükségesnek tartjuk ugyanakkor azt, hogy az állam – felismerve a kistelepüléseken a bolt meglétének fontosságát – támogatólag lépjen fel, segítve ezáltal ezeket a településeket. A korábban megfogalmazott javaslatunk célja is az, hogy ezek a települések ne néptelenedjenek el, ne kerüljenek lehetetlen helyzetbe az ott élő emberek. Ez össztársadalmi érdek.

Mindeközben az egész nemzetgazdaságra nehezedő jelentős munkaerőhiány enyhítésére igénybe vesszük a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek által biztosított lehetőségeket is."