A Greenpeace 18 országban vásárolta meg e cégek – egyebek között Kínában, Vietnámban, Malajziában és a Fülöp-szigeteken gyártott – öltözékeit, majd a textileket elemzésnek vetették alá.
„A minták kétharmadában találtak nonilfenol-etoxilátot (NPE)” – mondta el pekingi sajtótájékoztatóján Li Ji-fang, a környezetvédelmi szervezet szakértője a Dirty Laundry 2 (Piszkos mosoda) című jelentést ismertetve. Az nonilfenol-etoxilát számos ipari folyamatban, valamint a természetes és szintetikus textilanyagok előállításában használt tisztítószer. A csatornába öntve igen mérgező nonilfenol-vegyületre bomlik fel.
„A nonilfenol hormonális zavarokat okoz" – mutatott rá a szakértő, hozzátéve, hogy megfertőzheti az élelmiszerláncot is, ha élő szervezetekben gyűlik fel, veszélyeztetve a termékenységüket, a reprodukciós láncukat és a növekedésüket.
„Ez nem csupán a fejlődő országok problémája – fejtette ki Li Ji-fang. Tekintettel arra, hogy a ruhanemű mosásakor a maradék NPE felszabadul, a szer olyan országokba is beférkőzik, ahol egyébként tilos az alkalmazása.A Greenpeace a múlt hónapban tette közzé Dirty Laundry című jelentését, amely szerint a nagy textilmárkák beszállítói vegyi hulladékaikkal egyes kínai folyók vizét szennyezik.
A jelentés megjelenése után a Puma és a Nike vállalta, hogy 2020-ig minden mérgező terméket eltávolít a gyártási folyamatából. Az Adidas viszont csak egy közleményre szorítkozott, és nem vállalt semmilyen kötelezettséget – mondta el Li Ji-fang.

Becsült olvasási idő: 1 perc
Mérgeznek minket a világmárkák?
14 világmárka ruháiban mutatták ki mérgező vegyi anyagok nyomait – közölte a héten Pekingben a Greenpeace. A nemzetközi környezetvédelmi szervezet által felsorolt márkák között van az Adidas, a Calvin Klein, a H&M, a Lacoste, a Conserve és a Ralph Lauren.
