Becsült olvasási idő: 1 perc
Nagy múltú és újhullámos főzdék versenye

A KSE (Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete) 25. születésnapja alkalmából a Diósgyőri várban rendezte meg az idén először sörmustrával összekötött éves sörversenyét. 

– Nagy ünnep ez számunkra – mondta Gyenge Zsolt (Fóti Kézműves Sörfőzde), az egyesület elnöke, amikor az esti gálán mikrofont ragadott a sörös pohár mellé. Büszke arra, hogy a rendszerváltás után frissen, és jóval a mai sörforradalom előtt alakult érdekvédelmi szervezet máig fejlődés mentén létezik. A versenystatisztikákban annak idején nagy lépés volt elérni a 100 versenyző sört – idén viszont 268 sör mérkőzött meg összesen 67 sörfőzdétől. Páran határon túlról érkeztek (köztük egy azerbajdzsáni főzde).

Miskolc már nem új helyszín a sörversenynek, de idén először rendezték az eseményt a várban. Péntek 13-án a szakmai napok után megnyílt az esemény a nagyközönség számára is a sörmustra formájában, a Diósgyőri vár tövében, ahol 35 főzde képviselte magát.

A bírálat asztaltársaságokra (panelekre) felosztva történt. Sörfőzők, sörírók és a szakma más irányból érintett résztvevői ültek össze, köztük nemzetközi bírókkal. Egy-egy panel összes résztvevője megkóstolta és formanyomtatványon értékelte ugyanazt a sört, a nemzetközi szabványrendszer alapján, többféle szempont szerint. Vizsgáltak illatot, megjelenést, ízt, kortyérzetet, összbenyomást és vadászták az esetleges ízhibákat. Az elérhető maximális 50 pontszámból 30 ponttól járt a bronz-, 38 ponttól az ezüst-, és 45 ponttól az aranyfokozat.

Aranyminősítésből hét született, melyek közül az asztalok követei közös döntéssel egy sört a verseny bajnokának., „grand championnak” választottak ez a Mad Scientist főzde Cookie Monster söre, további kettőt pedig gyémánt tanúsítvánnyal emeltek ki: Fehér Nyúl Brewery - Fehér nyúl APA és MONYO Brewing Co.: Boris, the Blade 2017.