Ahogyan az élelmiszer termelése és kereskedelme egyre inkább politikai kérdéssé válik, úgy kapnak egyre nagyobb szerepet a berlini Nemzetközi Zöld Hét (=Internationale Grüne Woche) vásár programjában a politikusok. Idén éppen huszadszor tudósítok erről a vásárról, és legfontosabb tapasztalatom, hogy az élelmiszer ágazatban egyre nagyobb teret nyer a politika; támogat, érdekeket egyeztet, egyes dolgokat pedig igyekszik korlátozni.
Érdekes például a vásár első napján, pénteken az osztrákok sajtótájékoztatója, ahol Ausztria Mezőgazdasági Kamarájának elnöke, Gerhard Wlodkowski többek között kijelentette: - Az élelmiszerek iránt növekvő kereslet ellenére fokozódik a nyomás a feldolgozókra és a parasztokra, mivel a nagy mértékben koncentrált élelmiszer kereskedelem mind több saját márkás terméket kínál, különösen az olcsó szegmensekben. Nagy aggodalommal érzékeljük ezt a folyamatot, mert általa költség oldalról nem csak a feldolgozó ágazatra jelentkezik nagy nyomás, hanem mindenek előtt a mezőgazdasági termelőkre. Azon kívül a kereskedelmi márkák éppen az alacsony árszegmensben tárják ki a kapukat ismeretlen eredetű nyersanyagok előtt. Ezzel a trenddel aktívan szembe kell mennie Ausztriának az új vidékfejlesztési programban, és diverzifikálás, valamint innovációk révén növelni a vállalkozások versenyképességét. Ezért üdvözöljük, hogy az új kormányprogram tartalmazza az ilyen projektek teljes társfinanszírozását is. Ez a problémák egyik megközelítése. Szinte magától értetődik, hogy a minőséget favorizálják egy mindössze 8,5 millió lakosú országban. Ahol a jólétet jelzi, hogy például az egy főre jutó éves húsfogyasztás hetven kiló. Szemben a világátlag negyven kilójával. Ez a mennyiség úgy jön ki, hogy sok szegény országban egy személy évente tíz kilónál kevesebb húst fogyaszt. Az ENSZ élelmezésügyi szervezete, a FAO azt a célt tűzte ki, hogy a világon mindenki ehessen évente legalább átlag 7,3 kiló húst, ami napi két dekának felel meg.

Másik fontos szempontot vetett fel Hans-Peter Friedrich német mezőgazdasági miniszter szombaton, amikor hatvannyolc ország agrárminiszterének jelenlétében megnyitotta az élelmiszerrel és mezőgazdasággal foglalkozó globális fórumot. Mintegy kétezer résztvevő hallgatta őt a vásárral szomszédos nemzetközi kongresszusi központban: – Jelenleg Földünk 7 milliárd lakójából közel 1 milliárdan éheznek, és további mintegy 2 milliárdan alultápláltak, aminek megváltoztatása nagy felelősséget ró ránk. Ráadásul az előrejelzések szerint 2050-ben már 9 milliárdan leszünk, és minden ember megfelelő ellátásának érdekében a jelenleginél majd hetven százalékkal több élelmiszert kell termelni. Amikor rámutatott, hogy mindez rengeteg változással ját együtt, példaként az energia és a víz iránt növekvő igényt említette, majd hangsúlyozta: - A szolidaritás, hogy ágazatunk megfeleljen a növekvő igényeknek, világszerte nagy felelősséget ró az érintettekre. Kulcskérdés, hogy mekkora mértékben megyünk el a monokulturális, iparszerű termelés felé, és megtartjuk-e a mezőgazdaság jelenlegi sokszínűségét. Beszédében megemlítette, hogy a szombati fórummal egyidőben mintegy 30 ezer német mezőgazdasági termelő demonstrált Berlin belvárosának utcáin. „Elegünk van az agráriparból!” jelszóval a Potsdamer Platzon tartott nagygyűlés után az ország minden részéből érkezett gazdák több száz traktorral és gyalogosan vonultak a minisztériumok, valamint a kancellári hivatal elé. Az agráripar terjeszkedése mellett elítélték az alapvető élelmiszerekkel való spekulációt, ami felhajtja az árakat. Tiltakoztak többek között amiatt, hogy világszerte beruházók marakodnak az értékes földterületekért, azon kívül génmanipulált élelmiszerek piacra engedése ellen. A demonstrációval kapcsolatban Hans-Peter Friedrich a globális fórum bevezetőjében így fogalmazott: - Az élelmiszerágazat fejlődése, változása sokakat foglalkoztat, akik gondolataikat demonstráció keretében juttatják kifejezésre. Véleményem szerint arról van szó, hogy felfogásunk eltér a tiltakozókétól, de céljaink közösek. Összetettek a dolgok, és sokféle érdeket, elképzelést kell közös nevezőre hoznunk.
Bajai Ernő

