
Az Európai Zöld Megállapodás átgondolását szorgalmazzák
Pozsonyban üléseztek a Visegrádi Országok és más közép-kelet-európai államok agrárkamarái és -szervezetei. A megbeszélésen hangsúlyozták: az ukrajnai háború destabilizálta az amúgy is törékeny agrár-élelmiszerpiacokat, ezért sürgősen át kell gondolni az Európai Zöld Megállapodás célkitűzéseit, módosítani kell az időzítésüket, különösen azokat, amelyek jelentősen csökkentik az élelmiszer- és alapanyag-termelést.
Nagy István: Az üzemanyagárstop a biztonságos élelmiszer-ellátást is garantálja
A kormány a magyar családokat és a biztonságos élelmiszer-ellátást is védi az üzemanyag intézkedésekkel – hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter. A mezőgazdasági erőgépek mérettől függetlenül továbbra is a 480 forintos áron tankolhatnak a kutakon. Ez különösen fontos a gazdatársadalomnak és segíti a mezőgazdasági termelőket a tavaszi munkák elvégzésében, amely a zavartalan élelmiszer-ellátás feltétele.
A megszokott színvonalon, folyamatosan biztosított az élelmiszer-ellátás
Az Agrárminisztérium figyelemmel kíséri az orosz-ukrán háborús helyzetet, szükség esetén haladéktalanul megteszi a szükséges lépéseket. A kormány célja továbbra is a lakosság élelmiszerrel való ellátásának, a mezőgazdasági termeléshez, az állattartáshoz és az élelmiszer-előállításhoz szükséges feltételek, valamint a termelést biztosító szolgáltatások zavartalan biztosítása – fogalmazott Nagy István agrárminiszter.
Új mechanizmust állítanának fel a válsághelyzetek kezelésére
Az Európai Bizottság közleményt adott ki azokról a koronavírus-válságból levonható tanulságokról, amelyek segíthetnek az élelmiszerbiztonság megőrzésében egy fokozott kockázati tényezőkkel rendelkező környezetben.
Nagy István szerint tovább kell küzdenünk érdekeinkért a KAP tekintetében
Garanciákra van szükség, hogy a Közös Agrárpolitika stratégiai terveinek elfogadása méltányos, objektív és átlátható legyen – jelentette ki Nagy István tárcavezető a visegrádi négyek agrárminisztereinek budapesti csúcstalálkozóját követően.
Vetőmaggal az eredményes gazdálkodásért
A megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer-ellátás alapfeltétele a vetőmag, amely az időjárással, klímával, technológiával együtt folyamatosan változik. A hazai körülmények között nemesített vetőmagok hosszútávú használatáról tartott konferenciát az Agrármarketing Centrum az Agrárminisztériummal együttműködve. Magyarország a világ ötödik legjelentősebb vetőmag-exportőre, évente közel 100 ezer tonna vetőmagot értékesítünk a külpiacokon. A vetőmag-kereskedelemet 180-200 milliárd forintos forgalom jellemzi éves szinten, amely ezer vállalkozás 15 ezer ember foglalkoztatását jelenti.
Méhek Napja - tőlük függ élelmiszer-ellátásunk jövője
Méhek nélkül nincs élet, a globális élelmiszertermelés 76%-a függ a házi- és vadméhfajok beporzásától, minden harmadik falat étel nekik köszönhető. Erre hívja fel a figyelmet a Méhek Napja alkalmából az Agrárminisztérium (AM), az Agrármarketing Centrum (AMC) és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME).
Fenntarthatatlanul működnek az élelmezési rendszerek?
A világ élelmiszer-ellátási rendszerei felelősek az emberek okozta üvegházhatásúgáz-kibocsátás több mint harmadáért – állítja egy a Nature Food magazinban megjelent úttörő tanulmány.
Az élelmiszer-ellátás a második hullámban is zavartalan marad
A koronavírus járvány első hullámakor bizonyította a magyar élelmiszeripar, mezőgazdaság, hogy hosszú távon, folyamatosan képes biztosítani a lakosság élelmiszer-ellátását. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hangsúlyozza: továbbra sem kell majd aggódni amiatt, hogy hiány lenne az alapvető élelmiszerekből.
A piaci átláthatóságot növelné az EU
Az élelmiszer-ellátási lánc átláthatóbbá tételére irányuló kezdeményezés részeként az Európai Bizottság elkészített egy kérdőívet. Ennek segítségével az élelmiszerlánc szereplőinek helyzetét vizsgálják.
Az élelmiszer-ellátó rendszerről értekeztek
Első szakmai összejövetelüket tartották a FIT4FOOD projektben részt vevő magyarországi szakemberek.
Ötvenmillió tonna gabona vész kárba egy évben Kínában
Mintegy 50 millió tonna gabona, az éves termés 8,3 százaléka vész kárba évente Kínában - erről az országos gabonafelügyeleti hivatal igazgatója beszélt Pekingben szerdán.
