Százötven hazai és külföldi kiállító mutatkozik be a pécsi Adventi Borszalonon

Százötven hazai és külföldi kiállító mutatkozik be a pécsi Adventi Borszalonon

Több mint félezer pincészet és helyi termelő vonultatja fel portékáját az eseményen.

Útmutató a közbeszerzésen induló közétkeztetők támogatására

Útmutató a közbeszerzésen induló közétkeztetők támogatására

Átfogó útmutatót készített az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a közétkeztetési ágazat szereplőinek a közbeszerzési előírások eredményes teljesítésének támogatása érdekében. Az irányadó dokumentum az új hazai szabályozás megfelelő értelmezését és alkalmazását segíti. A legfontosabb változás, hogy 2022-től a szolgáltatásban legalább 60%-os, 2023-tól pedig legalább 80%-os arányt kell kitenniük a közétkeztetési rövid ellátási láncban, illetőleg helyi előállítóktól beszerzett élelmiszereknek.

Helyi termelés és szezonális étkezés

Helyi termelés és szezonális étkezés

A mezőgazdaságban komoly kihívást jelent az éghajlatváltozás, amelynek előidézői között szerepet játszik az áruszállítás is. Környezetünk védelméért így az élelmiszertranszport visszaszorításával és a helyi termelés elősegítésével is sokat tehetünk– mutat rá pályamunkájában Huber Anita, a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat egyik díjazottja. A fiatal agrárhallgató kiemeli, hogy ezt a folyamatot a hazai termelők támogatásával, a lokális piacok népszerűsítésével, valamint a szezonális étkezés elterjesztésével lehet elősegíteni.

Országszerte sorra nyitnak ki a piacok

Országszerte sorra nyitnak ki a piacok

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) felmérése szerint – a korábbi bezárásokat követően – jelenleg már a hagyományos piacok több mint 75 és a helyi termelői piacok 65 százaléka nyitva tart. A kamara hetek óta folyamatosan kérte és a jövőben is kéri a piacokat üzemeltető önkormányzatokat, vállalkozásokat, hogy ne zárják be piacaikat, illetve aki megtette, az nyissa ki újra. Ezek a létesítmények a szabályok betartásával még az áruházaknál is biztonságosabbak, illetve a helyi termelők, vállalkozások fennmaradását is segítik.

Hirdetési felület indult helyi termelőknek

Hirdetési felület indult helyi termelőknek

Hirdetési felülettel szeretné segíteni a helyi termelők és potenciális vásárlóik összekötését az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) – jelentette be Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár. A kezdeményezés célja, hogy bővüljenek a nehéz helyzetbe került magyar termelők értékesítési lehetőségei. A felület elindításának első lépéseként a termelők regisztrációját várják, ami egy egyszerű űrlap kitöltésével megtehető a hivatal https://portal.nebih.gov.hu/termelo-kereso oldalán.

A vendéglátók is válasszák a hazait!

A vendéglátók is válasszák a hazait!

A helyi termelők termékeinek választásával a vendéglátók, közétkeztetők is sokat tehetnek a vidék fennmaradásáért – hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter. A helyi élelmiszerek felhasználásával ráadásul a fogyasztók is nyernek, hisz ételük kiváló minőségű, magyar alapanyagból készül.

Nagy István: nyissák ki a bezárt piacokat!

Nagy István: nyissák ki a bezárt piacokat!

A koronavírus-járvány miatt bezárt piacoknak a szabályok szigorú betartása mellett történő újranyitására szólította fel az érintett települések polgármesterét az agrárminiszter szombaton Kaposváron.

Két és félszeresére nőttek a termelői piacok

Két és félszeresére nőttek a termelői piacok

A helyi termelői piacok száma 2012 és 2019 között a két és félszeresére, 117-ről 298-ra emelkedett - mondta az agrárminiszter Nagykőrösön.

Terménnyel is lehet fizetni egy brit fogadóban

Terménnyel is lehet fizetni egy brit fogadóban

Többek között retket, karfiolt és krumplit is elfogadnak a vendégház italmérésében.

2,2 milliárd élelmiszerpiac fejlesztésére

2,2 milliárd élelmiszerpiac fejlesztésére

Több mint 2,2 milliárd forintot nyert el, elsősorban az élelmiszerpiac építésére, fejlesztésére összesen 20, a főváros vonzáskörzetében fekvő település, illetve 10 ezer főnél népesebb Pest megyei város önkormányzata - mondta Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium (PM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-nek.

Bukarest döntött: többségében román élelmiszereket kell árulnia a hipermarketeknek

Bukarest döntött: többségében román élelmiszereket kell árulnia a hipermarketeknek

Több román élelmiszer forgalmazására kötelezte szerdán a román parlament a hipermarketeket egy erről szóló törvénymódosítással.

Termelői gasztronómia „a kerek erdőben"

Termelői gasztronómia „a kerek erdőben"

A természetben megtalálható, kiemelkedő minőségű nyersanyagra épülő gasztronómia bemutatására készül néhány, elsősorban a Bükkhöz kötődő termelő június 18-án Szilvásváradon, a Szalajka-völgyben - hangzott el a Magyarországon eddig példa nélküli rendezvény beharangozó sajtótájékoztatóján csütörtökön Egerben.

Sikerrel zárult az OMÉK

Sikerrel zárult az OMÉK

Igazi sikertörténetnek nevezte a vásárnap záruló, 950 kiállítót és több tízezer látogatót vonzó, öt napig tartó Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítást és Vásárt (OMÉK) a földművelésügyi miniszter a vásár hivatalos záró rendezvényén, Budapesten.

Szerdán megnyitotta kapuit az OMÉK

Szerdán megnyitotta kapuit az OMÉK

Megnyilt szerdán az idei Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár (OMÉK), ahol bemutatkozik a hazai agrárium, a több mint 900 kiállító összesen mintegy 40 ezer négyzetméteren várja a látogatókat - közölte az eseményt szervező Magyar Turizmus Zrt.