
Csongrád-Csanád megyében is kimutatták a madárinfluenzát
A Nébih laboratóriuma a vírus jelenlétét két lúdtelep állatainál is igazolta.
Újra megjelent a madárinfluenza Bács-Kiskun megyében
A Nébih szakemberei két tömőlúdtelepen is kimutatták a vírust.
Európa-szerte éledezik a madárinfluenza
Portugáliától Finnországig a kontinens rengeteg államában ismét kimutatták a vírust.
Hajdú-Bihar megyét is elérte a madárinfluenza
A Nébih a vírus jelenlétét immár egy téglási lúdállományban is igazolta.
ASP-t mutattak ki egy vaddisznóban Fejér megyében
Fertőzött vaddisznót találtak Fejér megyében, a Bicske község külterületén talált elhullott állatból az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatta ki kedden a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma - közölte a hivatal a honlapján.
Feloldották a madárinfluenza miatti korlátozásokat Magyarországon
Május 16-án feloldotta a magas patogenitású madárinfluenza miatt elrendelt korlátozásokat Hajdú-Bihar megyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az enyhítő intézkedés annak köszönhető, hogy az egy hónappal korábbi esetet nem követte újabb megbetegedés, illetve sikerült megállítani a madárinfluenza átterjedését az ország egyéb területeire.
Járványvédelmi rendszerek kialakítására pályázhattak
A baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek kialakítására az Agrárminisztérium 2 milliárd forintos keretösszeggel hirdetett pályázatot. A Vidékfejlesztési Program keretében a gazdák 2020. május 1-jétől pályázhattak. Két pályázati körben összesen 349 db kérelem érkezett a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatóságához, 5,4 milliárd forint igényével.
Maratonra kell készülniük a munkavállalóknak
A vírusjárvány első heteiben a munka és a családi feladatok összeegyeztetése miatt minden eddiginél nagyobb nyomás nehezedett a munkavállalókra. A maximális helytállás, a virtuális bizonyítási vágy és a teljesítménykényszer rövid távon kedvezően hatott a feladatvégzésre, és számtalan új dolog kipróbálásában inspiráló volt, de a túlteljesítés hosszú távon nem fenntartható. Most már látható, hogy a koronavírus még velünk marad, így ahhoz, hogy elkerüljük a kiégést, pár hétnél tovább kell látni, azaz sprint helyett inkább maratonra érdemes felkészülni. A K&H szakemberei, hogy ezt segítsék, összegyűjtöttek 5 tippet.
A Tork az egészségügyi dolgozóknak segít
A letölthető eszközcsomag kutatási anyagokat, egy VR applikációt (Tork VR Clean Hands) és szakmai tanácsokat, útmutatókat tartalmaz a hatékonyabb kézhigiénia, felületi higiénia terén és segítséget nyújt többek között a professzionális fertőtlenítőadagolók hatékony elhelyezéséhez és használatához.
Békésben is megjelent a madárinfluenza
Békés megyében is a madárinfluenza jelenlétét állapította meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma április 30-án. A járvány ezúttal két települést ért el: Battonyán egy mintegy 23 500 egyedet számláló növendék hízópulyka-állomány, Nagykamaráson pedig egy csaknem 10 000-es törzslúd-állomány felszámolását kezdték meg a szakemberek. A Nébih ezúton is felhívja a baromfitartók figyelmét a járványügyi előírások fokozott betartására.
Újra megjelent a madárinfluenza!
A madárinfluenza H5N8 altípusának jelenlétét igazolta március 25-én egy Bács-Kiskun megyei kacsatartó gazdaságban a Nébih laboratóriuma. Az állategészségügyi szakemberek az érintett 32.500 pecsenyekacsa leölését már gyanú alapján megkezdték. A járványügyi nyomozás folyamatban van.
Megjelent hazánk új ASP-mentesítési terve
Az Afrikai Sertéspestis Szakértői Csoport közreműködésével megújult hazánk ASP mentesítési terve. Az új előírásokat az országos főállatorvos 2/2020. számú határozata tartalmazza. A dokumentumban – az elmúlt időszakban szerzett tapasztalatok alapján – számos járványvédelmi előírást pontosítottak, esetenként egységesítettek, vagy egyszerűsítettek a szakemberek. Az új mentesítési terv célja az ASP elleni védekezés hatékonyságának emelése.
Madárinfluenzát mutattak ki a lengyeleknél
A kór elterjedésének megakadályozásához mintegy negyvenezer szárnyast kell elpusztítani.
Pest megyét sem kerülte el az ASP
A Budakeszi Erdészet elkerített vadászterületén talált öt elhullott vaddisznóból mutatta ki tegnap az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az állategészségügyi szakemberek – az országos főállatorvos utasítására – haladéktalanul megkezdték a szükséges intézkedések végrehajtását. A fertőzés megjelenésének mikéntjére a járványügyi nyomozás adhat majd magyarázatot.
