
Eladnák magyar földjeiket a külföldiek
Tömegesen keresnek új magyar vevőt a termőföldekre a nyugati határszélen azok a külföldiek, akik korábban spekulációs céllal, zsebszerződéssel vásároltak földet - írta a Magyar Nemzet.
Budai: "kapuzárási pánik" uralkodott el a földspekulánsok körében
Budai Gyula szerint kapuzárási pánik uralkodott el a bel- és külföldi "spekulánsok" között, akik korábban zsebszerződésekkel szereztek meg jelentős nagyságú termőföldterületeket Magyarországon.
Fazekas Sándor kiáll a földtörvény mellett
A magyar földtörvény a magyar érdekeket védi és kiállja az uniós próbát - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerdán az MTI-nek, hangsúlyozva, hogy az Európai Bizottság sem csalhatatlan.
„Ez egy politikai akció osztrák részről”
A magyar földtörvény mellett szólalt fel az Európai Parlament strasbourgi ülésén Szájer József. A Fidesz politikusa felhívta az Európai Bizottság figyelmét, hogy védje meg a törvényességet, és ne adjon igazat a törvénysértő spekulánsoknak. Előzőleg az osztrák mezőgazdasági miniszter az Európai Bizottság vizsgálatát kérte a májustól életbe lépő magyar földtörvény miatt.
Fazekas: nem az Agrifish hatásköre az osztrák zsebszerződések ügye
A helyes irányba tett lépésként értékelte Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, hogy Ausztria visszavonta az unió agrárminiszteri tanácsának (Agrifish) ülésére tett, a magyar földügyekkel kapcsolatos napirendi javaslatát.
A haszonélvezeti jog nem alkotmányos alapjog
Idén május elseje, a külföldiekre vonatkozó termőföld-vásárlási moratórium lejárta után sem szerezhetnek termőföld tulajdont külföldiek Magyarországon, ennek jogi hátterét a kormány megteremtette - mondta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára szerdán az MTI-nek.
Négy eszköz támogatja a zsebszerződések felszámolását
Az új földtörvénybe foglalt szabályok, a büntető törvénykönyv módosítása, az állami elővásárlási jog és a kisajátítás alkalmazása, illetve a legutóbbi, a zsebszerződések felszámolását célzó törvény adja az alapját annak, hogy a kormány elejét vegye az ilyen szerződésekkel történő földszerzésnek - mondta Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium állami földprogramért felelős államtitkára kedden sajtótájékoztatón, Budapesten.
Börtön járhat a zsebszerződésért
Megállítaná a kormány a zsebszerződéssel és a spekulációs céllal szerzett magyar földek további adásvételét. A jövőben a jogi kiskapuk minimálisra szorításával riasztanák el a spekulálókat, a zsebszerződéses ügyletekben részt vevők pedig akár börtönbüntetést is kaphatnak majd.
Földháború indulhat Ausztriával?
A Győr-Moson-Sopron megyei agrárkamara elnöke szerint az osztrákok mindent megtesznek, hogy megmaradjanak illegálisan szerzett földjeik.
Öt évet is kaphatnak a zsebszerződők
Egy és öt év közötti börtönbüntetésre ítélhetők azok a vevők és eladók, ügyvédek és közjegyzők, akik közreműködtek külföldi állampolgárok illegális földtulajdon szerzésében Magyarországon, és lesz fél év moratórium – jelentette ki Budai Gyula Orosházán.
Zsebszerződésekkel akár másfél millió hektár földterület kerülhetett külföldi kézbe
Budai Gyula vezetésével megtartotta első ülését a zsebszerződéseket vizsgáló tárcaközi bizottság. A tanácskozáson a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára emlékeztetett: zsebszerződések útján közel egymillió, de akár másfél millió hektár magyar földterület is kerülhetett külföldiek kezébe, főleg a Dunántúlon. A legnagyobb számban osztrákok kötöttek feltételezhetően jogellenes szerződéseket.
