A jelentés nyomán kialakult júliusi és augusztusi, világméretű tiltakozások vezettek ehhez a lépéshez - mondta el Claudia Sprinz, a Greenpeace szóvivője. A jelentésben a szervezet a textilanyagok előállítása során felhasznált méreganyagokról tájékoztatott és demonstrálásra szólította fel a fogyasztókat.
Az Adidas is engedett a nyomásnak és kijelentette, hogy a jövőben száműzi a termékek előállítása és szállítása során azokat a kemikáliákat, amelyek bekerülhetnek a táplálékláncba és hosszú távú, illetve hormonális hatást képesek kiváltani.
Az Adidas az elkövetkező hét hétben dolgozza ki átalakulási programját. A terv szerint az üzletág többi márkájával is közreműködik és a konkrét intézkedések megvalósítása érdekében közös fórumot hoz létre. A Greenpeace jelentése elkészítéséhez 18 országban vásárolta meg különböző cégek – egyebek között Kínában, Vietnámban, Malajziában és a Fülöp-szigeteken gyártott – öltözékeit, majd a textileket elemzésnek vetették alá. A márkák között szerepelt az Adidas, az Uniqlo, a Calvin Klein, a Li Ning, a H&M, az Abercrombie&Fitch, a Lacoste, a Conserve és a Ralph Lauren.
A minták kétharmadában találtak nonilfenol-etoxilátot (NPE), amely számos ipari folyamatban, valamint a természetes és szintetikus textilanyagok előállításában használt tisztítószer. Az anyag hormonális zavarokat okozhat, megfertőzheti az élelmiszerláncot is, ha élő szervezetekben gyűlik fel, veszélyeztetve a termékenységüket, a reprodukciós láncukat és a növekedésüket – figyelmeztettek a szakértők.

