hero
Schäffer Dániel
Becsült olvasási idő: 3 perc
Bocuse d’Or bronzérmes séf segít a termékfejlesztésben

 

A munkaerőhiányra is választ adnak a Metro egyes saját márkás termékei. 

A vállalat üzleti modellje a közös fejlesztésre épít, s ebben kiemelt szerep jut a saját márkák nagyköveteinek: Dalnoki Bence is részt vett a METRO-termékek fejlesztésében.

A Bocuse d'Or bronzérmes séf különleges „séfasztal” programon mutatkozott be a METRO Nagykereskedelem új saját márka nagyköveteként. A fiatal séftehetség öt ínyencfogással mutatta be a METRO saját márkás alapanyagainak sokoldalúságát.

Dalnoki Bence

A séfasztal egy sajátos műfaj a vendéglátásban: egy kiemelt hely, ahol a vendégek figyelemmel kísérhetik a fogás elkészültét is, s amely mellett maga a séf mutatja be az alapanyagokat, az ételkészítés mögötti szemléletet, és az ízélmény komponenseit nekik.  

A nagykövet küldetése

A 2023. februárban a Bocuse d’Or szakács világbajnokságon bronzérmet szerzett Dalnoki Bence lesz a METRO Chef, METRO Premium és METRO Professional márkák nagykövete. A fiatal séf folyamatosan használja és véleményezi a márkákat, így közvetve részt vesz a termékfejlesztésben is. Dalnoki Bence a METRO ismeretterjesztő tevékenységében is részt vállal oktatóként és receptek kidolgozójaként.  

"Hazánk gasztronómiájában rengeteg potenciál van, s pont az olyan maximalista, kreatív fiatal tehetségek lesznek a jövő vendéglátásának motorjai, mint Dalnoki Bence.” – összegezte Bősze Ákos, a METRO HoReCa üzletágfejlesztési vezetője.

Vendéglátóipari trendek

A feltálalt fogásokról megosztott ismeretek mellé hasznos útravalót is kaptak a vendégek – Bősze Ákos HoReCa üzletágfejlesztési vezető a közeljövő vendéglátóipari trendjeit vázolta fel. 

Bősze Ákos

Az első trend a világkonyha térnyerése – ez ma is tapasztalható, de a külföldi munkavállalók számának emelkedésével és a migráció folyamatával várhatóan erősödni fog. Emellett az utazások is arra motiválják a vendégeket, hogy más nemzetek ízeit fedezzék fel. A kutatások előrevetítik, hogy 2030-ra a lakosság 70%-a fog valamilyen étel-intoleranciában szenvedni – a második nagy piacformáló trend ezért a biztonságos, visszakövethető és kockázatmentesen fogyasztható élelmiszereké lesz. 

Ahogy eddig a húsmentesen vagy vegán módra étkező döntötte el, hogy egyen egy társaság, úgy most az élelmiszerallergiásé lesz a végső szó. Ezzel párhuzamosan a kevesebb „károsanyag-kibocsájtással” (pl. alkohol, cukor, transzzsír) járó élelmiszerek és fogások kerülnek előtérbe: az alkoholfogyasztás csökkenése már most kézzelfogható.

Több digitalizáció, kevesebb gasztroego

Bősze Ákos szerint a digitalizációs kényszer és vele az adatok értő elemzése a harmadik elkerülhetetlen folyamat. Aki lemarad, az kimarad a digitális világból, és ezzel nemcsak láthatatlan lesz, de a vendégei, vásárlói szokásait se fogja megismerni.  A vendéglátóipari vállalkozások formájában mutatkozik majd meg a negyedik trend: az ügyféligényre jobban reagáló mikrovállalkozások és startupok túlsúlyba kerülése. Ezzel együtt háttérbe szorul a gasztroegó, az önmegvalósító séfek diadalmenete véget ér - ellentétben a fogyasztói ízlés kiszolgálásával.

Az egyik fogás: Szent Jakab Kagyló

Végül az ötödik piacformáló erőt a vendégek átalakuló viselkedése jelenti: nekik is tanulniuk kell a vendéglátást – például evés helyett étkezni, megadni a rangját az alkalomnak, de helyet foglalni és rendelni is -, ám a véleményük nagyobb súllyal esik latba a vendéglátóhelyek látogatottságában. 

Természetesen a Z generáció is trendformáló lesz a jövőben: egy felmérés szerint ők heti 17.5 fél órát tölt el vendéglátóhelyen és leginkább az össz-élményre koncentrálnak. Ezüstérmes a szerviz, majd ezt követi az ízélmény.  

A METRO-nak öt célcsoportja van a gasztro szegmensben: általánosságban maguk az éttermek, az olasz éttermek, közétkeztetők, hotelek és a gyorséttermek. 

Ahogy Bősze Ákos elmondta a METRO gasztro saját márkái azért is fókuszálnak a félkész termékekre, mert azokkal a szakemberhiányon is igyekeznek segíteni.        

Megújul a Gasztroakadémia kommunikációja

A 2010-ben indult komplexum fokozatosan bővítette az eredeti bemutatókonyha szerepkört előbb látványkonyha, majd oktatókonyha, végül tudásmegosztó központ szerepekkel. Ma már a korszerű konyhai és gasztronómiai tudás, valamint módszertan átadásának minden igényt kielégítő terepeként funkcionál.  A Gasztroakadémia lendületesebb vizuális megjelenést kapott, s a 21. századi igényeknek megfelelően a kommunikációja is a digitális trendeket követi – kevesebb papír fogy, míg nagyobb szerephez jut a közösségi média: a fő kommunikációs csatorna az Instagram lesz.  Az új arculattal szeretnék megszólítani a fiatalokat, a feltörekvő tehetségeket, igazodva a vállalat azon törekvéséhez, hogy nagyobb szerepet vállaljon a szakmai utánpótlás képzésében is.  2020 óta a Gasztroakadémia programkínálatában mind nagyobb teret nyernek a vegán és mentes kezdeményezések, folytatódik a fenntartható gasztronómia edukálása, s nagyobb fókuszt kap a biztonságos élelmiszerek népszerűsítése.

Dalnoki Bence menüje: 1. Caprese burratával 2. Vágott tatárhús argentin angus marhából, szezám majonézzel 3. Szent Jakab kagyló karfiolpürével és fehér balzsamecettel 4.  Argentin angus steak, sült répa és hagymakrém körettel 5. Túrószuflé piros bogyós gyümölcsökből készült dzsemmel és vaníliafagylalttal. A fogások teljes egészében METRO Chef és METRO Premium termékek felhasználásával készültek.