Hiánycikk lesz az alma – mondta az Origónak Rácz Imre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gazdakör megyei elnöke.
A gazdák el vannak keseredve: ugyanazt a munkát végezték, mint tavaly, viszont a termés csak a fele lesz a 2014-esnek.
Rácz Imre azt mondta, idén 500–550 ezer tonna alma terem a szabolcsi gazdaságokban, míg tavaly 850 ezer tonna termést takarítottak be a termelők. A gazdák még az esőben bíznak, az még valamelyest javíthat a termésen.
A termés nagy része léalma lesz, és csak alig 150 ezer tonna étkezési alma jut az asztalokra.
Ráadásul a vevőknek a piacokon az eddig megszokott 80 milliméteres almák helyett jóval kisebb, 60 milliméteres almákkal kell majd beérniük.
Az árakról a szabolcsi gazdakör vezetője azt mondta, a bevásárlóközpontokban drágább, 300 forint körüli kilónkénti almaárral találkozhatunk, a piacokon ősszel és télen 100-150 forintért adhatják majd a gyümölcsöt a termelők.
Most is drága
A Tesco webáruházában 269 és 479 forint között árulják most az alma kilóját, a rákoskeresztúri piacon a napokban 300 forint volt a gyümölcs. A nyári almát, amit pitébe tesznek, 120 forint körül adták.
Az [origo] cikke ezen a linken folytatódik.

