Becsült olvasási idő: 2 perc
Földet a gazdáknak program: november közepétől indulhat a licit

November közepétől indulhat a licit az állami földekért nyilvános árverésen, ami gazdabarát program, a tüntetések pedig gazdaellenesek - mondta a földművelésügyi miniszter az M1 aktuális csatornán kedden.


Fazekas Sándor hozzátette: ez egy újabb lépés a Földet a gazdáknak programban. A kormány célja, hogy a magyar földművesek minél több állami területet béreljenek, és ahol erre van lehetőség, megvásároljanak.

Nyomatékosította: az ellenzék által szervezett demonstrációk gazdaellenesek, mivel pont azt gátolják meg, amire a magyar földművesek részéről komoly igény van.

A magyar gazdák termelni akarnak, boldogulni, megélhetést nyújtani a családjuknak, jó minőségű élelmiszert akarnak az asztalra tenni, amihez föld kell - mondta.

Közölte, hogy az elmúlt egy évben mintegy ötezer három hektárnál kisebb területet értékesített a Nemzeti Földalap. Ez azt tanúsítja, hogy van igény a földekre. A program most a három hektárnál nagyobb földek eladását célozza. Nyilvános árverésen garanciális feltételek mellett lehet majd földet venni, 20 évi elidegenítési tilalom mellett, amihez a Magyar Fejlesztési Bank kedvezményes hitele járul - ismertette. Közlése szerint hitelt 2,5 százalékos kamattal az vehet fel, aki földet vásárol, önrész nem kell, a fedezet maga a föld, amire a magyar államnak visszavásárlási lehetősége van.

Több biztosíték védi a magyar állam és a bank érdekeit a spekulációtól - tette hozzá. A tárcavezető hangsúlyozta: ez a földértékesítési megoldás biztosíték arra, hogy spekulánsok nem rúghatnak labdába, hiszen az árverésen helyben élő, magyar állampolgár földműves vehet részt, jogi képviselet szükséges, közjegyző jelenléte garantált.

A program - amely a kisebb birtokosokat támogatja - mintegy 50 ezer területet érint, ennek 80 százaléka 10 hektár alatti, az induló ár a helyben szokásos forgalmi ár plusz 10 százalék lesz. A törvény szerint egy gazda maximum 300 hektárt vásárolhat, és Magyarországon mintegy 103 ezer földműves van - ismertette.

Kitért arra, hogy a védett területekre nem terjed ki az értékesítés, az érintett több százezer hektár továbbra is állami tulajdonban marad. A magyarországi erdőterületekre sem terjed ki a program; egyébként a mintegy 2 milliárd hektár magyarországi erdő fele van állami tulajdonban.

Szólt arról is, hogy a kormány várakozása szerint a programmal tovább nő a kis és közepes családi gazdaságok által használt földterület nagysága Magyarországon.