Becsült olvasási idő: 2 perc
Leáldozik a szénsavas üdítőknek?

A Coca-Cola, a PepsiCo és a Dr Pepper egyaránt bevételcsökkenést szenvedett el az USA-ban, a szénsavas üdítők visszaszorulása miatt. A vásárlók egyre inkább a víz, a kávé, és az energiaitalok felé fordulnak.

Az édes, szénsavas üdítők fogyasztása, az Egyesült Államokban, az elmúlt nyolc év során folyamatosan esett, ám az italgyártó óriások rendszerint képesek voltak az árak emelésével kibekkelni a szegmens bevételcsökkenését. Ám a termékkör értékesítése az elmúlt év második felében lejtőre került, beleértve az ünnepi időszakot, amikor a szórakozni vágyó fogyasztók jellemzően többet költenek rájuk.

A gyártók 2011-ben agresszívan emelték áraikat, miután termelési költségeik megugrottak- olvasható a The Wall Street Journal elemzésében. Az árak kis mértékben tovább emelkedtek 2012 végén, ám az eladott mennyiség még élesebben csökkent. A kiskereskedelmi forgalmuk értékben 0,6%-kal, míg mennyiségben 1,8%-kal esett, 2012-ben, a december 30.-ig tartó időszakban. Év végére aztán további visszaeséssel kellett szembesülnie a vállalatoknak, tavaly december folyamán értékben 2,8%-kal, míg mennyiségben 4,9%-kal csökkentek az szénsavasüdítő eladások, a boltokban.

A cukros- buborékos italok a tengerentúli országban az egészségügyi problémák, így például a cukorbetegség és az elhízás miatt a fogyasztóvédelem kereszttüzébe kerültek. Eközben az 1940-es és 60-as évek között született, hagyományosan nagy kólafogyasztónak számító "baby boom" generáció egyre öregszik, a megcélzott fiatalabb vásárlók pedig inkább a víz-, az energiaitalok és kávé felé fordulnak.

A Coca Cola bevételeinek körülbelül 60%-a, Pepsi-ének mintegy negyede míg a Cadbury-Schweppes kezében lévő Dr Pepper forgalmának több, mint 70%-a származik a terméktípus értékesítéséből, az USA-ban. Az elhúzódó visszaesés ellen mindhárom cég a sportital- és gyümölcslé szegmens bővítésével igyekezett védekezni.

Dübörög az innováció

A Pepsi és a Coca Cola szerint az ágazat gyengülése nem érinti komolyabban büdzséjüket, hiszen eladásaik több, mint fele az USA-n kívülről származik.
Ugyanakkor számos lépéssel igyekeznek felülkerekedni a romló trenden, a Coca Cola például megvásárolta a kókuszos italokat gyártó Zico márkát és részesedést vett a Core Power nevű tejtermék gyártó cégben.

A PepsiCo tavaly 25%-kal növelte Naked nevű juice márkájának eladásait, továbbá a tea-és kávészegmensben közös vállalkozást alapított a Lipton-nal és a Starbucks-szal. A társaság több száz millió dollárt fektetett marketingbe, hogy az amerikai üdítőital piacon a Coca-Cola-val szembeni részesedésvesztését ledolgozza. Eközben a Coke új televíziós hirdetést indított 2013 elején, hogy ellensúlyozza az egészségkárosodásról szóló fogyasztói aggodalmakat. Az üdítőital óriások folyamatosan dolgoznak, hogy nulla, vagy alacsony kalóriatartalmú természetes édesítőszereket kísérletezzenek ki, amelyeknek az íze a kalóriadús italokét utánozza.

Először a Pepsi állt elő, a mesterséges édesítőt tartalmazó, közepes kalóriatartalmú Pepsi Next-tel, amelyet tavaly nyáron követett a Coca Cola válasza- az alacsony kalóriatartalmú Sprite és Fanta. Az innovációban, a Dr. Pepper sem maradt el: kihozta a 7-Up mesterségesen édesített, 10-kalóriás változatát, további három hasonló összetételű termékével egyetemben.