Az Eurostat 27 tagország hivatalos csomagolás hasznosítási adatait közölte, amelyből kide-rül, hazánk az EU átlag közelében teljesített 2011-ben. Az anyagában történő hasznosítás, valamint az üveg hasznosítás terén számottevő növekedést mutatnak az adatok, a papír és a fém hasznosítás esetében stagnálás, ugyanakkor magas hasznosítási arány figyelhető meg.
A forgalomba hozott csomagolás összesen 62,9 százaléka került hasznosításra, amelyből 59,3 százalék volt az anyagában hasznosítás. Utóbbi csupán néhány százalékkal marad el az EU átlag 63,6 százaléktól.
Az üveghasznosítás 34,6-ról 41,2 százalékra, míg a műanyag-hasznosítás egy százalék-ponttal, 37,3 százalékra nőtt az előző év adataihoz képest. A hazánkban nagy hagyomá-nyokkal bíró papírhasznosítás aránya 94, míg a fémé 83,5 százalék volt.
Hosszabb idősíkot tekintve kitűnik, hogy dinamikus fejlődés mutatkozott a hasznosítási ará-nyok alakulásában: a 2004-es 43,3 százalékról 2011-re 59,3 százalékra nőtt az anyagában hasznosítás, és különösen figyelemre méltó, hogy az üveg hasznosítási aránya 15-ről 42,2, míg a műanyagé 14-ről 37,3 százalékra emelkedett hét év alatt.
A fenti adatok jelzik, hogy a csomagolóipar által életre hívott, és 2003-2011 között működő gyártói felelősségi rendszer képes volt folyamatosan növelni a hasznosítási arányokat, és elérni az EU csomagolás és csomagolási hulladék irányelvében megfogalmazott célkitűzé-seket.
Csomagolás hasznosítás Magyarországon 2004-2011 (forrás: Eurostat)
Recycling – anyagában történő hasznosítás (műanyagból újra műanyag lesz)
Recovery – hasznosítás, amely magába foglalja az anyagában történő hasznosítást és az energetikai hasznosítást
Eurostat adatok részletesen:

