Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Tévhit, hogy a reggeli a legfontosabb étkezés?

Gyerekkorunkban valószínűleg nekünk is sokszor elmondta anyukánk, és a reklámok is azt szajkózták, hogy az a legegészségesebb, ha reggelivel kezdjük a napot. Egy táplálkozási szakértő szerint nem eszik olyan forrón a kását. Dr. James Betts megfigyelései arra utalnak, hogy a nap első étkezése egyáltalán nem olyan fontos, mint amilyennek beállítják.

A tudós állítása szerint ama hiedelem gyökerei, mely szerint csakis egy kiadós reggeli étkezés adhatja meg napunknak a kellő kezdeti lökést, valószínűleg a gabonapelyhek, a tojás és a bacon megvásárlására ösztönző marketingkampányokban keresendők, számolt be a The Telegraph.

„Az a probléma, hogy bár ezek az előnyök logikusnak hangzanak, főleg mégis inkább megfigyelési tanulmányokon alapuló feltételezések, és valós teszteknek soha nem vetették alá őket” – vélekedett Betts.

Az állítások ellenőrzéséhez a tudós egy vizsgálati csoport egyik részének ebédidőig egy 700 kalóriás menüt, a másiknak pedig csupán vizet kínált fel, tájékoztatott a Guardian. Ugyan a pusztán vizet ivó csoport bőségesebb ebédet fogyasztott, a korábban mellőzött 700 kalóriát azonban így sem pótolták teljesen az étkezés során. A reggeli kihagyása a vérzsírszintet sem befolyásolta, és nem is híztak tőle többet az emberek.

Az első étkezést átugró résztvevők azzal kompenzálták az energia-kiesést, hogy kevesebbet fészkelődtek az asztaluknál, vagy éppen a liftet preferálták a lépcsővel szemben. A „reggeliző” csapat kisebb fizikai aktivitással elégette az extra kalóriákat.

A tanulmány nem vizsgálta az étrendnek a hangulatra vagy a figyelemre gyakorolt hatását, mint ahogy a kávéban és a teában található koffeinét sem.

A tanulmány az American Journal of Clinical Nutrition e havi számában jelent meg.