Becsült olvasási idő: 1 perc
Újra sztár lesz a cukorrépa?

Csaknem 30 év szünet után újra cukorrépát kíván termeszteni a berzencei Solanum Kft - írja a sonline.hu. Tervek szerint ötven hektáron takarítják majd be az alapanyagot, melyet a kaposvári cukorgyárnak adnak el.

– 2017-ben megszűnik a cukorkvóta – mondta Varga György, a berzencei Solanum Kft. ügyvezető igazgatója. – Emiatt hatalmas felfutás várható a piacon, arra számítunk, hogy hosszú távon is folyamatosan nagy mennyiségű cukorrépára lesz szükség.

A cukorrépatermelés-, illetve a szállítás részleteiről még egyeztetéseket folytatnak a Magyar Cukor Zrt.-vel, s eközben már megkezdték a tárgyalásokat a többi nagy partnerrel is. Ezek között három konzervipari társaság valamint hűtőipari cég is található. Varga Györgytől tudjuk: a tavalyihoz hasonló nagyságú területen, csaknem 100 hektáron termesztenek majd zöldborsót, csemegekukorica 300 hektáron lesz. S kétszer akkora felületen, száz hektáron terem majd bab.

A burgonyatermesztéséről határainkon túl is híressé vált dél-somogyi gazdaság 150 hektáron ültet krumplit: ebből 100 hektár a vető, a többi étkezési. A termelés bővítése, az új növények megjelenése a palettán reményük szerint érezhető bevételnövekedést eredményez. A 63 dolgozót foglalkoztató agrárvállalkozás közel 920 millió forint forgalmat könyvelt el tavaly, 2014-ben viszont egymilliárd forinttal számolnak.