Még múlt héten jelentette be a Pepsico, hogy világszerte 8700 munkatársától válik meg, a reklám- és marketingbüdzsét viszont 600 millió dollárra emelik 2012-ben. A híradásokból nem derült ki, hogy ez mennyiben érinti majd az ügynökségi modellt, most az Advertising Age amerikai szaklap azt írja, hogy száz ügynökséggel bonthat szerződést a vállalat. Ez azt jelenti, hogy a Pepsico az ügynökségei 65 százalékától is megválhat.
Indra Nooyi, a Pepsico ügyvezetője azzal indokolta a döntést, hogy a hatékonyságot növelni kell és az így megspórolt ügynökségi díjakat a marketingbüdzsébe tudják beépíteni. „A reklámbüdzsénk túl sok márka és ügynökség között oszlott meg” – nyilatkozta.
Az AdAge úgy tudja, hogy a vállalat még nem küldte ki az értesítéseket az ügynökségeknek, mivel el akarják kerülni, hogy az ügynökségi piacon pánikot keltsenek.
A Pepsico-birodalomhoz tartozó márkákon olyan ügynökségek dolgoznak, mint a TBWA, a BBDO, a DDB, pr-ügynökségei között pedig megtalálható a Weber Shandwick, az Edelman és a Fleishman-Hillard is.
A Pepsico viszonylag rövid időn belül másodszor lát neki az ügynökségi modellje átalakításának. Tavaly májusban számos ügynökségüknek levelet írtak, amelyben azt követelték, hogy „azonnal” csökkentsék az ügynökségi díjaikat, hagyják abba a folyamatban lévő munkáikat és ne utazgassanak annyit.
Az AdAge által megkeresett ügynökségi vezetők úgy látják, hogy a Pepsico fenyegetőzése leginkább annak köszönhető, hogy a tőzsdén való gyengébb szereplést az ügynökségeken akarják leverni, a tulajdonosoknak és a befektetőknek mindenáron be akarják bizonyítani, hogy ők csökkentik a költségeket. Most pedig a reklám és a marketing lett a bűnbak a vállalaton belül.

