Mára 256 Élelmiszerbank létezik Európa 21 országában, amelyek napi szinten harcolnak az éhezés és az élelmiszerfeleslegek pazarlása ellen. A szervezetek célja, hogy felhívják az emberek figyelmét a probléma súlyosságára és szolidaritásra bíztassák őket.
Magyarországon 2005 óta létezik a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, melyet pár magánszemély hívott életre. “Hiszünk abban, hogy a Magyar Élelmiszerbank Egyesület létrehozásával olyan egyedülálló célt szolgálunk, melyek két egymáshoz egyértelműen kötődő kritikus probléma megoldását segítik. Ezek egyike a gyártók, kereskedők, és valójában mindannyiunk problémája: a felesleges élelmiszer kidobása, a másik, ami egyre inkább körülvesz minket: a rászorulók növekvő száma az ország szinte minden részén.“ - mondta Cseh Balázs, az Élelmiszerbank Egyesület elnöke. Az egyesület 2006 óta tagja az Európai Élelmiszerbankok Szövetségének.
Működésének 8 éve alatt folyamatosan növeli az évente megmentett élelmiszerfeleslegek mennyiségét. Az egyesület gyártóktól, kereskedelmi hálózatoktól gyűjti be a felajánlott élelmiszerfelesleget, melyek között vannak közeli lejáratú termékek, csomagolási hibás termékek, de akár szezonálisan már nem eladható, kiváló minőségű élelmiszerek is.
Az összegyűjtött élelmiszerek a partner szervezeteken keresztül jutnak el a rászorulókhoz. 2013-ban az egyesület közel 500 000 rászorulón tudott ily módon segíteni.
“A legnagyobb kihívás Egyesületünk számára, hogy fedezni tudja azokat a felmerülő jelentős költségeket, melyek a raktározáshoz és logisztikához kötődnek. Ehhez folyamatosan keressük a lehetőségeket, pályázatokat, támogató vállalatokat, illetve nagylelkű magánszemélyeket, akik akár kis összeggel is sokat segíthetnek. Minden számunkra eljuttatott 1000 Ft, 30 000 Ft értékű élelmiszert jelent a rászorulók számára.“ – fejtette ki Cseh Balázs, elnök.

