Becsült olvasási idő: 1 perc
Citromsavgyár épül Szolnokon

A China BBCA citromsavgyárat épít Szolnokon, az üzem négyszáz embernek ad majd munkát, az évi 60 ezer tonna termék előállításához 100 ezer tonna kukoricát használnak majd fel.

Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere sajtótájékoztatóján elmondta, a kormány által kiemelt beruházássá minősített projekt 20 hektáron valósul meg a szolnoki ipari parkban, amely ezzel megtelik. Az építkezés már a nyáron megkezdődik és a tervek szerint 2015 végéig elkészül a gyár.

Li Zsung-csie, a China BBCA elnök-vezérigazgatója ismertette: az előkészítő munkák két évig tartottak, s a hét elején sikerült megállapodni a finanszírozás fő kérdéseiről is. A 100-150 millió dollár értékű beruházás a China BBCA valamint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. közös finanszírozásában valósul meg. A kínai cég a következő ütemben szeretné a feldolgozott kukorica mennyiségét 300-500 ezer tonnára emelni. A gyár Európába és az Egyesült Államokba is exportál majd, a melléktermékként keletkező anyagot Kínában értékesíti.

A beruházás megvalósítására kínai-magyar vegyesvállalatot hoztak létre. A kormány 2012-ben kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a BBCA Szolnok Biokémia Zrt. citromsavat előállító üzemének beruházásával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket, tavaly szeptemberben pedig jóváhagyta, hogy a beruházás állami kontrollja és a beruházáshoz szükséges önrész biztosítása érdekében az állam tulajdonrészt szerezzen a BBCA Szolnok Biokémiai Zrt.-ben. Az ennek megvalósításához szükséges önrészhányadot legfeljebb 2,5 milliárd forint értékben az MFB saját forrásából legfeljebb 49 százalékos mértékig kiegészítheti az akkori döntés szerint