Becsült olvasási idő: 1 perc
Csapdába kerültek a hazai spárgatermelők

Az évi hét-nyolcezer tonnás magyar spárgatermés csupán tíz százaléka marad itthon, mivel nincs kultúrája a spárgafogyasztásnak.

Az idén a márciusi nagy hideg miatt késett a spárga érése, most pedig a hirtelen jött meleg miatt felgyorsult; körülbelül a felénél tart a spárga betakarítása, amelynek a szezonja március végétől május végéig tart – mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke a Magyar Hírlap keddi számában.

Ledó Ferenc kifejtette, hogy Európában a meghatározó spárgatermelők, a németek és a spanyolok az elcsúszás miatt egyszerre dobták piacra a spárgát, így komoly túlkínálat alakult ki a nemzetközi piacon, emiatt nehéz a magyar termelőknek is eladniuk. Mint mondta, az évi hét-nyolcezer tonnás magyar spárgatermés csupán tíz százaléka marad itthon, mivel nincs kultúrája a spárgafogyasztásnak.

Közölte, az árak is kifejezetten alacsonyak, és mivel a magyar gazdák szinte teljes mértékben az exportra alapoznak – leginkább a német és osztrák piacra termelnek –, most nehéz helyzetbe kerültek. A legnagyobb spárgatermesztő körzet Ásotthalom környékén, illetve Kecskeméten található, de az utóbbi években a Nyírségben is egyre népszerűbb.