Becsült olvasási idő: 2 perc
Cserebere az Erzsébettel

Több-féle mércével mér a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft., amikor a kiskereskedőkkel szerződést köt az Erzsébetutalványok elfogadására. Az áruházláncok többsége 6 százalékot, míg mások 8 százalékos jutalékot kell, hogy fizessenek - írja a Zalai Hírlap.

Egy a napokban megjelent információ szerint például a CBA, Coop Reál, Arzenál, e magyar tulajdonú kereskedelmi láncok, illetve a Tesco is hatszázalékos jutalékért köthetett szerződést, az egyéni kisboltok viszont kénytelenek elfogadni a magasabb jutalékfizetést. A napokban egyébként az Országgyűlés fogyasztóvédelmi bizottsága is foglalkozott a kiskereskedők panaszával, ami szerint a nyolcszázalékos jutalék mellett veszteséget hoz számukra az Erzsébet-utalvány. Miért fogadják el mégis? Senki sem akarja elszalasztani a vevőt. A dolgozók, amíg megvan, a munkáltató által kafetériaként adott Erzsébet utalványokkal mennek vásárolni.

A KISOSZ felvette a kapcsolatot a kibocsátóval

A Zalai Hírlap érdeklődésére Nagy Zsuzsanna, a Kereskedők és Vendéglátók Zala Megyei Érdekképviseleti Egyesülete (KISOSZ) titkára elmondta, tagsági körükből is többen felvetették ezt a megkülönböztetést.
- A KISOSZ felháborítónak tartja a hálózatfüggetlen kiskereskedők hátrányos megkülönböztetését az áruházláncokkal szemben, amit több tagunk is jelzett. Ahhoz, hogy az Erzsébet utalvány elfogadásra szerződést köthessenek, egyrészt be kell fizetniük egy öszszeget, az utalványok után pedig nyolc százalék jutalékot kell fizetniük. A KISOSZ-ban már országosan is téma e hátrányos megkülönböztetés. Az érdekvédelmi szervezetünk megteszi a szükséges lépéseket azért, hogy változzon ez a helyzet. A KISOSZ felvette a kapcsolatot az utalványkibocsátóval, és készül az a megállapodás, amelynek értelmében a tagságunkba tartozó kiskereskedőkkel is a hálózatokkal megegyező feltételekkel kötik majd a szerződést - mondta a KISOSZ Zala megyei titkára.
Információnk szerint egyébként leleményes kereskedők már megoldják egymás között ezt a problémát. A kicsik közül sokan inkább nem szerződnek le 8 százalékos jutalék mellett az Erzsébet utalvány elfogadására a hivatalos kibocsátóval. A vásárlótól elfogadják az utalványokat, de nem a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft.-nél váltják be. A kereskedelemben nem ritka, hogy egymás között cserélik az Erzsébet-utalványt, azaz egymásnál vásárolják azt le.  Végül az utalványokat begyűjtő, majd kisebb jutalékért beváltó cégeknél ugrik meg a forgalom.

A kisboltosok nem ritkán valamelyik áruházzal állapodnak meg. Az egyik egerszegi családi üzlettulajdonosa elmondta, ő is az egyik lánccal állapodott meg, 3,5 százalék plusz áfa jutalékban, és az utalványokat is oda viszi, levásárolni. Ez mégiscsak kedvezőbb 8 százaléknál, és megtartja az utalványos vevőket.