Becsült olvasási idő: 2 perc
Bedőlt a magyar Nordsee

Egy újabb nemzetközi lánc magyarországi története érhet véget: december végén 300 milliós tartozással csődvédelmet kért a német Nordsee gyorsétterem-hálózat magyarországi partnere. 

A Mafish Kft. által működtetett két étterem bezárt, a cég honlapja megszűnt, a telefont nem veszik fel. Bár nagy tervekkel érkezett, a lánc azóta veszteséges volt, hogy 2008-ban megnyitotta az első magyar éttermét a Westendben.

December 30-án csődvédelmet kért a Nordsee magyarországi franchise-jogait birtokló Mafish Kft. – derül ki az Opten cégtárának adataiból. A cég két magyarországi üzlete bezárt, és nem kizárt, hogy ezzel véget is ért a halas termékeket kínáló német gyorsétterem-hálózat itteni, nordnéhány évig tartó története.

A láncnak a kezdeti nagy tervek ellenére – öt év alatt tíz üzletet készültek megnyitni – mindössze két magyarországi étterme volt, egy a Westendben, egy a Váci utcában. Ezek már egy ideje zárva tartanak, a Váci utcában lévő elsötétített Nordsee-n csak egy tábla lóg: „Műszaki okok miatt zárva”. A cég honlapja is elérhetetlenné vált, és a telefonjaikat sem veszik fel.

Arról, hogy a Mafish fizetésképtelensége hogyan hat az üzletek jövőjére, azok – például más franchise-partnerrel – kinyitnak-e újra, az Index megkérdezte a Nordsee németországi központját. Itt annyit mondtak, hogy egyelőre tárgyalnak a magyar partnerrel a helyzetről, amíg ez le nem zárul, addig nem szeretnének nyilatkozni. Azt azonban nem tervezik, hogy új partnert keresnek.

Az utolsó adatok szerint 26 embert foglalkozó Mafish a cégadatok szerint mindvégig quickveszteséges volt: a lánc első éttermének megnyitása után 2008-ban nyolcvanmillió forintos árbevétel mellett annak felére, negyvenmillió forintra rúgott a veszteség. Bár a későbbiekben dinamikusan nőtt az bevétel, a veszteséget egyetlen évben sem sikerült eltüntetni: 2009-ben 164 millió forintos bevétel mellett 5,5 millió forint volt a veszteség.

Nem az első gyorsétterem-lánc

Nem a Nordsee az első nemzetközi gyorsétteremlánc, aminek nem jött be Magyarország: szintén nagy reményekkel indult az amerikai Wendy's, ami gyors egymásutánban hét éttermet is nyitott, ám épp ez okozta a vesztét – pénzügyi nehézségei támadtak, és a felszámolási eljárások miatt pizza2002-ben arra kényszerült, hogy az összes üzletét bezárja.

Hasonló sorsra jutott a belga Quick is, ami 2001 végén zárta be kilenc magyar éttermét.
Ennek oka csak részben a hazai piac: akkoriban a válság és és élelmiszer-biztonsági botrányok miatt az egész lánc bajba került, így a magyarországiak mellett összesen harminc éttermet zártak be Franciaországban és Belgiumban is.

Nincsen ereje teljében a Pizza Hut sem: a sokáig a harmadik legnépszerűbb gyorsétteremláncnak számító cég fénykorában 22 éttermet üzemeltetett Magyarországon, mára ebből mindössze kettő maradt, és a házhozszállítást is beszüntették. Azt, hogy a maradék hálózattal mit tervez a vállalat, egyelőre nem lehet tudni.