Becsült olvasási idő: 1 perc
Élelmiszerbűnözés
Élelmiszerbűnözés 500 milliárd dolláros kár évente Évi 500 milliárd dollár kárt okoz az élelmiszerbűnözés a világon - hangzott el hétfőn az élelmiszerbiztonságról rendezett konferencián.

Még a kábítószernél is nagyobb üzlet az élelmiszer-hamisítás – jelentette ki Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal főigazgatója az Együtt az élelmiszer-bűnözés ellen című konferencián. A főigazgató szerint a hazai élelmiszer-biztonsági helyzet jó, a legálisan működő cégek esetében minimálisak a kihágások. A baj a feketén forgalomba kerülő, illetve külföldről származó élelmiszerekkel van. Süth Miklós országos főállatorvos elmondta: tavaly csak az élelmiszerek esetében egymillió vizsgálatot végeztek, ezek harmadánál merültek fel kifogások, 10% alatt volt a mikrobiológiai, egy százalék alatt a toxikológiai kifogások aránya. Csökkenő tendenciát mutat a lefoglalt élelmiszertételek nagysága – tette hozzá a szakember, aki egyébként sokat vár a vélhetően szeptembertől hatályba lépő, a hamisítókat súlyos bírsággal sújtó, a hatóságok kezébe erősebb jogosítványokat adó élelmiszer-biztonsági törvénytől. Az élelmiszerekkel kapcsolatos bűncselekmények közé tartozik egyebek mellett a rossz minőségű termék forgalomba hozatala, minőség hamis tanúsítása, áru hamis megjelölése, illetve a fogyasztó megtévesztése. A büntető eljárások lefolytatását nehezíti a hiányos, illetve elkésett feljelentés, valamint az az áru értékének ismeretlensége – olvasható a Magyar Hírlapban.