hero
MTI
Becsült olvasási idő: 1 perc
Emelkedtek az élelmiszeripar értékesítési árai

2025 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbiakat. A belföldi értékesítés árai 5,4, az exportértékesítésé 9,6 százalékkal felülmúlták az előző év februári értékeit - ismertette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az ipari termelői árak februárban az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 8,2 százalékkal emelkedtek, míg az előző haviaktól 0,4 százalékkal elmaradtak ismertette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak nem változtak, az exportértékesítési árak 0,6, így az ipari termelői árak összességében 0,4 százalékkal mérséklődtek.

Februárban a belföldi értékesítés árain belül a 62,7 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 5,0, a 35,4 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 5,8 százalékkal.

Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 5,5, a beruházási javakat gyártókban 5,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig szintén 5,2 százalékkal nőttek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 9,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 91,8 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 4,7, a 8,0 százalékos súlyú energiaiparban 36,3 százalékkal emelkedtek az árak.

Január-februárban a belföldi értékesítés árai 5,8, az exportértékesítéséi 10,1 százalékkal magasabbak voltak, így az ipari termelői árak összességében 8,7 százalékkal emelkedtek a 2024. január-februárihoz képest, közölte a KSH.

Februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; az export kiigazított volumene 0,9, az importé 0,1 százalékkal kisebb volt a januárinál.

A KSH külkereskedelmi termékforgalommal kapcsolatos közkése szerint Magyarországon februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; az export kiigazított volumene 0,9, az importé 0,1 százalékkal kisebb volt a januárinál.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 11, a behozatalé 2,8 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás exportban 0,8, importban 0,2 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.