Becsült olvasási idő: 1 perc
Hajdú-Biharban a sertéspestis

A Bihar megyei Kiskereki település egyik kis létszámú házisertés-állományában találtak fertőzött egyedet – közölte a Nébih. A kitörés körül felállított 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzet Magyarországra, Hajdú-Bihar megyébe is átnyúlik, az érintett területen azonban sertést nem tartanak - írta az Index.

A Nébih közleménye szerint a román hatóság a vírust július 13-án mutatta ki az érintett területen. Kiemelték, hogy az eset miatt a román és a magyar Állategészségügyi Szolgálat szakemberei a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtették.

Magyarországtól keletre a sertéspestis folyamatosan szedi áldozatait, Bulgáriában a közelmúltban már a vaddisznók tömeges kilövését is elrendelték miatta. Az őszi makkszezon várhatóan rontani fog a helyzeten Magyarországon is. Ahogy az Agrotrend írja, az itthoni helyzet is megköveteli az állomány rikítását.

 

vaddisz-elelmiszer.jpg

Az afrikai sertéspestis - amely nem azonos a klasszikus sertéspestissel - az emberre nem veszélyes. Az ASP-vel kapcsolatos aktuális és hasznos információk elérhetőek a hivatal honlapján. A magyar exportot számos országból kitiltották már az ASP miatt.