A nyári aszály miatt szomorúan szemlélik a határt a töktermesztő nógrádi gazdák, akik máskor az idei termés ötszörösét takaríthatták be. A parlagfű és a gaz mindennap feladta a leckét: irtani, gyommentesíteni kellett az olajtökültetvényt. A töktermesztés amúgy is kézimunka-igényes foglalatosság, napszámost egyre nehezebben találni, és nincs olyan gyomirtó, amely a parét, parlagfüvet kivenné, utóbbiért ráadásul még büntetnek is – derült ki a szerdai Hajnal-táj-összeállításból.
A műsorban megszólaló termelő, aki Endrefalva és Piliny határában gazdálkodik, korábban öt mázsa tököt is betakaríthatott itt, most azt mondja, ha egy mázsa meglesz, már örülni fognak. A már húsz éve gazdálkodó férfi nem bízik benne, hogy a szárazság miatt kisebb termést a magasabb felvásárlási ár kompenzálni fogja, egyrészt, mert lehet, máshol jobb volt a szezon, másrészt mert lekötött szerződési árral dolgoznak. A termelő ennek ellenére jövőre is folytatja a tevékenységét, és megpróbálja elfelejteni a bosszúságot.

