Becsült olvasási idő: 1 perc
Inkább ne mossák meg a csirkét!

A Food Standards Agency (a brit Élelmiszerszabvány-ügyi Hivatal, a továbbiakban: FSA) felhívásban kérte a lakosságot, hogy ne mossák meg a nyers csirkehúst, mert ezzel közvetve az ételmérgezés egyik veszélyes formáját; a campylobacter-fertőzést idézhetik elő. A FoodBev ismertetője.

A felhívás válasz arra, hogy az új számadatok szerint az emberek 44%-a sütés előtt mindig megmossa a csirkehúst, márpedig ezen folyamat során a szétspriccelő vízcseppekkel a campylobacter baktérium a kézre, a ruhára, a  konyhai munkafelületre, valamint a segédeszközökre is átterjedhet.

A campylobacteriosis az Egyesült Királyságban az ételmérgezés egyik legelterjedtebb formája, amely évente körülbelül 280 000 embert támad meg. Az ilyen eseteknél körülbelül ötből négyszer fertőzött csirkehús a felelős. A betegség alhasi fájdalmakat, erőteljes hasmenést és hányást okozhat. A kór egyes esetekben irritábilis bél szindrómához, reaktív arthritishoz vagy Guillain-Barré szindrómához vezethet, amely az idegrendszer egyik súlyos megbetegedése. A fertőzés szélsőséges esetben halálos kimenetelű lehet. Az 5 éves kor alatti gyerekek és az idősek a legveszélyeztetettebbek.

A felhívás részeként az FSA levelet írt az élelmiszerekkel foglalkozó műsorok gyártóinak is, amelyben arra kéri őket, hogy közvetítéseikben ne szerepeltessenek olyan képeket, amelyeken a nézők éppen a nyers csirkehús „vízzel történő megtisztításának” lehetnek szemtanúi. A levelet az élelmiszer-kiskereskedelem legmeghatározóbb képviselői is aláírták.

A felmérések szerint egyébként az emberek a leggyakrabban a piszok eltűntetését (36%), a baktériumok eltávolítását (36%), illetve a „szokás hatalmát” (33%) nevezték meg a csirkehús leöblítésének legfőbb indokaként.

Fordítás: Zamaróczy Ádám