hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ismét módosul a chipsadó

A népegészségügyi termékadóról szóló szabályozás újabb módosítását tervezi a kormány, a hatálya alá eső termékek köre nem bővül, inkább pontosításról van szó – számol be a HírTV Szócska Miklós egészségügyi államtitkár vasárnapi nyilatkozatát idézve.

Szócska Miklós tájékoztatása szerint a chipsadóról szóló szabály pontosítását tervezik, mivel több gyártó termékszerkezet-változtatással tudta kikerülni, hogy az egészségre káros terméke után fizetnie kelljen.

neta„A transzzsírok esetében az lesz, hogy egy bizonyos idő után, egy bizonyos szint felett be fogjuk tiltani a használatukat, mert ezeknek a szív-érrendszeri megbetegedésekre, daganatos megbetegedésekre olyan komoly hatása van, hogy ezek okozzák, úgyhogy tiltsuk be, ne mérgezzük az embereket” –  magyarázta az újabb terveket az egészségügyi államtitkár, aki szerint ebben az esetben a cél, hogy a súlyos megbetegedéseket előidéző mesterséges anyagok kiszoruljanak a polcokról.

A legutóbbi chipsadó-módosítás a nyáron vált ismertté. A kormány a 2013-as költségvetés keretében ugyanis szigorítja a szabályozást az energiaital-gyártó cégekkel szemben. A Parlament előtt fekvő, „az egészségügy többletforráshoz juttatása érdekében szükséges törvénymódosításokról” szóló javaslat kimondja, hogy „az az ital is energiaitalnak minősül, amely ugyan nem tartalmaz taurint, de metil-xantin tartalma viszonylag magas”.