A zöldség-gyümölcstermelőknek sem volt könnyű az elmúlt időszak, és úgy tűnik, ez bizony a termelésen is meglátszik - írja összefoglalójában az Agrárszektor.
Az AKI friss kiadványa szerint a zöldségfélék exportértéke 14,9 százalékkal, importértéke 20,2 százalékkal emelkedett, így a 2022. első negyedévi 44,8 millió eurós passzívum 57,4 millió euróra nőtt 2023 első három hónapjában. Rendszerint friss zöldségfélékből nettó importőrnek számít hazánk az év első hónapjaiban, mindössze fagyasztott és szárított zöldségekből van számottevő kivitel az első negyedévben.

Mintegy 70%-kal megcsappant a burgonyaexportunk, nagyjából 556 tonnát tett ki, az exportárbevétel 862 ezer euró volt, ami 14,5 százalékkal több a 2022. első negyedévi értéknél. Emellett a burgonya exportátlagára több, mint három és félszeresére emelkedett. A behozatal továbbra is számottevően meghaladja a kivitel volumenét és értékét is: a burgonyaimport mennyisége 2,7 százalékkal 38 ezer tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest, értéke több mint harmadával emelkedett, ami 16,8 millió eurót jelentett.
2023 első negyedévében Romániába 269 tonna, Szlovákiába 116 tonna, illetve Koszovóba 113 tonna burgonya került Magyarországról. A korábbi elsődleges célpiacnak számító Csehország a vizsgált időszakban nem vásárolt hazánktól burgonyát. Az importburgonya forrása elsősorban Franciaország volt, a volumen 59,6 százaléka innen érkezett, de Hollandia, Németország és Szlovákia is jelentős mennyiséget szállított.
Gyümölcsök, paradicsom, hagyma: vegyes kilátások
Az elmúlt év első három hónapjában a hagymaexport volumene 700 tonna körül alakult, ehhez képest 2023 első három hónapjában 53,6 százalékkal több (1,1 ezer tonna) hagyma került exportpiacokra, a kivitel értéke pedig közel kétszeresére emelkedett.
Paradicsomból Magyarországon a 2022-es 80 ezer tonna körüli termést követően az idei szezonra 100 ezer tonna körüli termést valószínűsítenek.
A gyümölcsfélék exportértéke 1,9 százalékkal mérséklődött, importértéke 8,8 százalékkal nőtt 2023 első negyedévében a 2022. évi bázishoz mérten. Az árucsoport külkereskedelmi egyenlege 9,7 millió euróval csökkent, a passzívum 2023 vizsgált időszakában 82,8 millió euró volt. Az exportárbevétel 22 százalékát (6,6 millió euró) a fagyasztott gyümölcsök, 17,3 százalékát (5,2 millió euró) pedig az alma, körte kivitele eredményezte.
A banán az árucsoport exportárbevételének 16,7 százalékát (5 millió euró) adta, a datolya, füge, ananász, avokádó részesedése 14 százalék volt. Az importérték döntő részét a citrusfélék (27 százalék) és a banán (26 százalék) behozatala tette ki, előbbi termékkör importértéke a vizsgált időszakban 5,4 százalékkal, a banáné 23,9 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.


