Miután az amerikai elnök 10 százalékra csökkentette a büntetővámok mértékét, három hónapra fel is függesztette azok alkalmazását.
Ha az amerikai piac kiesik - amely az EU második legnagyobb partnere az élelmiszerexportban - az uniónak mindennél fontosabb az új lehetőségek felkutatása. Újraindultak a tárgyalások Thaiföldel, Indiával pedig a tizenegyedik körön van túl a tárgyalóbizottság -írja a Vg-n Dr. Cseh Tibor Andrása Magosz főtitkára és a NAK alelnöke.
Az EU az amerikai lépések ellenintézkedésként vámokat vetett ki az amerikai szójára, babra, mandulára, húsra, áfonyára, narancslére és fehér csokoládéra, ám Donald Trump új bejelentésére miszerint még nem lépnek életbe a büntetővámok, az EU is halasztott.
Az uniós intézkedések között ugyanakkor szerepel a következő amerikai termékek behozatali tilalma:
a klórral mosott baromfi
a GMO-s növények
a hormonkezelt állatok húsa
Az amerikai lépések hatására felgyorsultak az EU szabadkereskedelmi tárgyalásai is. Ennek keretében újraindultak az egyeztetések Thaifölddel és Indiával, utóbbi esetében már a 11. körön vannak túl a felek. India több mint 1,4 milliárdos népessége óriási felvevőpiacot jelenthet az európai élelmiszerek számára, ráadásul a fogyasztásban robbanásszerű növekedés várható a jövőben. A szubkontinens gazdasága rendkívül protekcionista volt az elmúlt években, a rizs exportját például korlátozták. Elemzők azt jósolják, hogy a következő évtizedekben a többszörösére fog nőni Indiában a húsfogyasztás, amely egyelőre a globális átlagnak (42 kg/év) csupán töredéke (5 kg/ év).
Tárgyalások indítását jelentették be az Egyesült Arab Emírségekkel is. Az Európai Unió számára adná magát a kínai felvevőpiac, ám az ázsiai ország elektromos autóira kivetett vámjai miatt nincs kedvező helyzetben.


