Pénteken, július elsején lejár a határidő: eddig lehet élelmiszert venni SZÉP kártyával.
A kormány döntése alapján február 1-től volt erre lehetőség, kezdetben május végéig, majd a határidőt kitolták július 1-ig.
Az intézkedés indoka a hatósági árak bevezetése volt. Az árstopokat azonban a kormány nemrég meghosszabbította, október 1-ig, míg a kamatstopot és a hitelmoratóriumot december 31-ig tolta ki. A SZÉP-kártyá terhére történő élelmiszervásárlás folytatásáról egyelőre nem határoztak, bár akár az utolsó pillanatban is bejelenthetik a lehetőség meghosszabbítását.

Megszólalt az ellenzék is: az MSZP közleményben követeli a hosszabbítást, kiemelve, hogy az emberek többsége a "brutális drágulások" miatt a SZÉP-kártyával eddig túlnyomó részben élelmiszert vásárolt, és a jelenlegi megélhetési válságban nem szűkíteni, hanem bővíteni kell a kormányzati segítségnyújtás körét.
A K&H adatai szerint a kormány által bevezetett módosítás egyre népszerűbb: áprilisban 63%-kal, a teljes február-március-áprilisi időszakban pedig 77%-kal költöttek többet K&H SZÉP kártyával, mint az előző év azonos időszakában. Hónapról hónapra egyre nagyobb – februárban 24, márciusban 28, áprilisban pedig már 29 százalék – volt az élelmiszerre fordított költések aránya. Az élelmiszert bármelyik alszámláról vásárolhatták eddig a fogyasztók, de ha nem hosszabbítják meg, akkor holnaptól csak melegétel-vásárlásra vehető igénybe.
A nyitókép illusztráció, forrás: Adobe Stock


