Az újratölthető, ismét felhasználható palackokra alacsonyabb, a leginkább környezetbarát üvegre pedig még kevesebb termékdíj rakódna a hulladékgazdálkodási törvény ősszel parlament elé kerülő tervezete szerint. Emellett újra bevezetik a betétdíjat, vagyis nem lesz érdemes eldobni az üres üveget, a sörös dobozt, mert a boltok visszaváltják – mondta Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára.
A terv szerint január elsején hatályba lépő törvénnyel 2013-tól a jelenleginél 25 milliárd forinttal több, összesen 85 milliárd forint folyhat be környezetvédelmi termékdíjként az államkasszába. A többletpénzből Illés szerint fel kell gyorsítani a hulladékgazdálkodási rendszer teljes körű átalakítását. Erre azért is szükség van, mert az EU szigorúan előírja a környezet megóvását célzó ipari és háztartási szemét kezelését és újrahasznosítását. Magyarország azonban ezen a területen elmaradt, ami súlyos szankciókkal fenyeget – mondta az államtitkár.
A szelektív hulladékgyűjtés ösztönzésével és a termékdíjjal az a cél, hogy kevesebb műanyag csomagolóanyagot állítsanak elő. Az államtitkár várakozása szerint az új törvény hatására kevesebb anyag érkezik a hulladéklerakókba, így átlagosan nem harminc-harmincöt év alatt telítődnek, hanem tíz évvel később.
A növekvő termékdíjat a cégek nem tudják majd továbbhárítani a lakosságra, mert 2013-tól ezen a területen központi árszabályozás lesz – mondta Illés. A törvénytervezet korlátozná hulladéklerakásra berendezkedett külföldi tulajdonú cégek működését. A terv szerint egy-egy ilyen társaságban kötelező lenne legalább 51 százalékos tulajdonosnak lennie az önkormányzatnak vagy az államnak. „Jelenleg az ilyen tevékenység egyötödét külföldi cégek végzik, amelyek a sok milliárdos hasznot kiviszik az országból, ami nem tartható” – mondta az államtitkár.

