Gyakori növényünk ugyan, de nem lehet ész nélkül tépdesni, ezért mielőtt behatolunk az erdőbe, tájékozódjunk: a természetvédelmi területeken csak az illetékes környezetvédelmi, természetvédelmi, vízügyi felügyelőség engedélyével lehet gyűjteni.
Mióta ilyen sláger, ellenőrzésekbe is belefuthatunk – a természetvédelmi őrszolgálat munkatársai, ha kell, a túl lelkes gyűjtögetők körmére koppintanak. Erre szükség is van, hisz sokan nemcsak maguknak, hanem kereskedelmi céllal gyűjtik: az aluljárókban és a piacokon árult növénykék sosem az árus kiskertjéből származnak. Legyünk kíméletesek, csak egy-két levelet tépjünk le, a gyökeret ne bántsuk – adjunk esélyt a medvehagymának, hogy szaporodjon. Figyeljünk a környezetre: nem ritka, hogy több védett növény fordul elő egymás mellett, ne tapossuk le azokat sem.
Nem kell külön engedély a nem védett állami erdőkben. Azt azonban ne feledjük, hogy a törvény mindenkinek csak a saját szükségleteit fedező mennyiséget enged meg gombából és gyógynövényből – aki fejenként két kiló fölött gyűjtene, forduljon az illetékes erdőgazdálkodóhoz.
A növény kitűnő élettani hatásai és a szedésében rejlő (akár halálos kimenetelű) kockázatok felől a cikk folytatásából tájékozódhatunk.

