Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Kossuth rádió 180 perc című műsorában szerda reggel azt mondta: „úgy kalkulálunk, hogy a hús áfájának a mértéke jövőre csökkenhet”. Ám konkrét mértékről és termékekről sem tett említést, mondván, „az utolsó simításokat” végzik az adórendszeren. Annyit árult el: az Európai Unió számára is elfogadható megoldást keresnek, ugyanakkor sehol sem terveznek adóemelést. A két félmondat azt jelentheti, hogy vagy az 5, vagy pedig a 18 százalékos kulcsba sorolhatják be a húsféléket. Mindkettő mellett vannak érvek, ahogyan ellenük is.
Néhány hete Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter beszélt arról, hogy „szerinte” ötszázalékos áfakulcs bevezetésére van esély, de csak a már feldolgozott termékeknél, és csak a baromfi- és a sertéshúsoknál. Ennek megfelelően sem az élő állatoknál, sem pedig az egyéb feldolgozott húsoknál nem alkalmaznák a kedvezőbb áfát. Ez a bálnahúsnál vagy a lazacnál érthető volna, a marhahús esetében azonban lehetnek még viták, ahogyan a termelők azt is szorgalmazzák, hogy a csökkentés az élő állatokra is vonatkozzon. Érveik szerint az áfamérséklés értelme ugyanis az volna, hogy így visszaszorítható a feketekereskedelem, amely éppen az élelmiszerekre vonatkozó magas áfa miatt jelentős. A 27 százalékos adó „lespórolása” ugyanis olyan pénz a feketézőknek, amiért megéri a lebukást kockáztatni.
A cikk folytatása a www.nol.hu-n olvasható.

