Nem először kell magyarázkodnia a világ legnagyobb húsfeldolgozó vállalatának az ESG-irányelvek megsértése kapcsán. Miközben a JBS tőzsdei bevezetése tovább késik New Yorkban, éppen az államügyésztől érkezett mély ütéssel felérő kereset a vállalatóriáshoz. Letitia James New York-i főügyész szerint ugyanis a világ legnagyobb húsfeldolgozójának számító, São Paulo-i székhelyű vállalat „Net Zero by 2040” PR-kampánya mögött semmilyen valós törekvés nem észlelhető.

A vád szerint a JBS nagyhatású kampányaival félrevezeti a szélesen vett közvéleményt és a fogyasztókat. „Amikor a vállalatok hamisan hirdetik a fenntarthatóság iránti elkötelezettségüket, félrevezetik a fogyasztókat és veszélyeztetik a bolygónkat" – fogalmazott James egy nyilatkozatban. „A JBS USA greenwashing gyakorlata belenyúl a hétköznapi állampolgárok pénztárcájába hamisan hirdetve egy egészséges bolygó ígéretét a következő generációknak.”
A JBS-t tavaly nyáron éppen civil szervezetek támadták átláthatatlan vállalati politikája miatt. A környezetvédők szerint a brazíliai székhelyű mamutcég az Amazonas legnagyobb hatású erdőírtójának számít, így véleményük szerint a vállalat bevezetésének engedélyezése a New York-i tőzsdére egyben legitimálná a környezetromboló vállalatpolitikát is. A JBS tőzsdei bevezetése egy 2017-es korrupciós botrány óta folyamatosan halasztás alatt van, előbb a Covid, majd a környezetvédelmi csoportok kritikáinak negatív hatásai miatt.

James főügyész legújabb beadványa ugyanakkor nemcsak a JBS tőzsdei lehetőségeit szűkíti, hanem jelentős hatást gyakorolhat a greenwashing terjedésének megfékezésére is. „A New York-i főügyész intézkedése nemcsak a JBS-t vonja felelősségre a megalapozatlan állításai miatt, hanem határozott jelzést küld a többi vállalatnak is, hogy az üres ígéretek nem egyenlőek az éghajlatvédelmi intézkedésekkel.” – fogalmazott Ben Lilliston, az Institute for Agriculture and Trade Policy éghajlatvédelmi stratégiákért felelős igazgatója az amerikai AgricultureDive fent idézett hasábjain.


