Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár a csütörtöki Ma Reggelben elmondta: az M5-ös röszkei kikötése elkészült, a Nagylakra tartó M43-as Makóig megvan, és már készül a román határig tartó szakasz, itt legfeljebb az okozhat gondot, hogy késik keleti szomszédunk schengeni csatlakozása. Az M30-as Miskolc fölött Kassa irányában 2015 végéig elkészül, szlovák oldalon megvannak a már kapcsolódási pontok, a tervek közt szerepel a pozsonyi összeköttetés (M15) négy sávra bővítése az M1-esről, és az M7-es leágazását Tornyiszentmiklós, Ljubljana (Szlovénia) felé is bővítenék. Az M3-ason is folyik már az építkezés Vásárosnamény felé, itt esetleg az ukrán fél kapcsolódása válhat most kérdéses, és az M6-os is elmegy majd a határig, itt már az előkészítés folyik. A 2020-ig tartó időszakban tehát sokkal jobbak lesznek a határkapcsolódási pontok – hangsúlyozta a szakember.
Völner Pál a műsorban emlékeztetett arra is, hogy az Európában egyedülálló gyorsasággal kiépített és a legkorszerűbb technológiát képviselő, könnyen átjárható, egyszerűen használható e-útdíjrendszerből néhány milliárddal még több is folyt be 2013 első felében a tervezett 75 milliárdnál, és a rendszer most jól üzemel. A külföldi sofőrök felvetésére, hogy az útminőség nem áll arányban a fizetendő díjjal, a szakember azt mondta, a panasz szerinte nem jogos, mert a tapasztalatok azt mutatják, a bevételek 2/3-a a gyorsforgalmi utak ötödén képződik, itt pedig nincs szégyellnivalónk, ezek a szakaszok nincsenek rosszabb állapotban, mint például Ausztriában, és a díj sem magasabb, a fő- és mellékúthálózat megújítása azonban valóban komoly kihívás. Völner Pál beszámolt arról is, hogy az uniós trendnek megfelelően mi is igyekszünk visszaterelni a sínekre a forgalmat, az EU például szeretné elérni, hogy 2030-ra a 300 kilométeren felüli szállítások vasúton bonyolódjanak, de még mindig nem egyértelmű, gazdaságos-e ez a módszer. A másik szempont, hogy Szerbiában, Bulgáriában a vasútvonalak minősége még nem teszi lehetővé a gyors előrehaladást, de – tette hozzá az államtitkár a Ma Reggelben – itt is javulás várható.

