Becsült olvasási idő: 1 perc
Termelői összefogásra van szükség

Sikeres cseh-lengyel szakmai tanulmányutat szervezett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, amely során hasznosítható tapasztalatokra tettek szert a résztvevők.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) eltökélt szándéka, hogy tagsága számára kézzelfogható segítséget nyújtson az exporttevékenységük fejlesztése terén. Ennek érdekében 13, előzetes jelentkezési és kiválasztási folyamaton átesett zöldség- és gyümölcstermelő és -feldolgozó tag számára kisbuszos szakmai tanulmányút keretében betekintést nyújtott a cseh és lengyel gyümölcsfeldolgozói jó gyakorlatokba. A 2019. október 7-11. között lezajlott szakmai tanulmányúton 7 alma- és bogyósgyümölcs-feldolgozót látogattak meg a résztvevők, valamint a modern gyümölcsfeldolgozó technológiákat alkalmazó borászati szakiskola működésébe is betekintést kaptak.

A szakmai program mellett hivatalos találkozóra is sor került a NAK Külkapcsolati Igazgatósága, a NAK Élelmiszeripari Igazgatósága és a vendéglátó agrárkamarák (a csehországi morva regionális és a Malopolska lengyel regionális kamarák) között. Az egyeztetés során a felek kölcsönös szakmai együttműködési projektek lebonyolításában egyeztek meg.


Az ötnapos szakmai tanulmányút tanulsága, hogy a sikeres értékesítéshez, illetve a folyamatos, biztonságos termeléshez az egyik út lehet a termelői összefogás. A gyümölcstermelői ágazatokban összefogás nélkül egyre nagyobb versenyhátrányba kerülhetünk a lengyel termelőkkel szemben. Lengyelországban többek között rendkívül nagy hangsúlyt fektetnek a gyümölcsfaállomány folyamatos megújítására. Erre Magyarországon is szükség lenne, mert az új bőtermő fajtáknak és intenzív technológiáknak köszönhetően egységesíthetőbbé válik az árualap, továbbá az egy hektárra vetített termésátlag is növelhető. Ráadásul a feldolgozó-, illetve hűtőtároló üzemek létrehozásával meghosszabbítható a szezon, és biztosítható a folyamatos áruellátás, amely közvetve árgaranciát is jelenthet a termelők számára. Ahhoz, hogy a bevételek valóban termelői kézben összpontosuljanak, fontos lenne termelői összefogásból eredő, közös értékesítési csatornák létrehozására. A közös értékesítésből származó bevétel adhat megfelelő tőkealapot a jövőben termelői tulajdonú tároló és feldolgozó üzemek létrehozására, melyre egyre nagyobb igény mutatkozik idehaza.