hero
Schäffer Dániel
Becsült olvasási idő: 4 perc
A világon egyedülálló adományozó-modellt indít az Élelmiszerbank

Az Élelmezési világnapon lett nagykorú az adománykonvoj: idén a tizennyolcadik alkalmon 50 tonna élelmiszer indult a rászorulókhoz. Ugyanakkor az élelmiszerek harmada még mindig veszendőbe megy. A kisebb mennyiségekre is fókuszál az Élelmiszerbank és egy élelmiszermentő app.

Az Élelmezési világnap fókusza idén a víz, így a globális és regionális vízhiány okozta élelmezési kihívásokról beszélt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), a Magyar Élelmiszerbank Egyesület és az Agrárminisztérium. 

2,4 milliárd ember él vízhiánytól sújtott országokban és a számuk a következő években várhatóan meredeken emelkedni fog. A vízszennyezés és a pazarlás elkerülése, az újrafelhasználás és a helyi, szezonális és friss élelmiszerek előnyben részesítése is fontos pillérei ennek a küzdelemnek.

Másfél millió hektár ment gallyra itthon

„A víz – olyan, mint a levegő, amit belélegzünk. Alapja a táplálkozásunknak és a mezőgazdasági termelésnek. A hatékony vízgazdálkodási megoldásokba való befektetés létfontosságú, és a változásban, egy víztakarékos és ellenálló világ kialakításában, mindenkinek – kezdve a kormányoktól az egyénekig – szerepet kell játszania” – nyilatkozott Nabil Gangi, a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda megbízott vezetője.  A világnap idei jelmondata: “A víz éltet és táplál, senkit nem hagyunk hátra!”

A bizakodó gondolatokat ellenpontozta egy sokkoló adat: a tavalyi év ugyanis rekordnak számított itthon (is) aszály szempontjából: öt millió hektár mezőgazdasági termőterületből, másfél millió tönkrement. A drámai adatot Juhász Anikó az Agrárminisztérium helyettes államtitkára közölte. “Ha a talaj él, akkor az a legjobb vízmegtartó, ugyanis magasabb termésátlagot biztosít. A jó minőségű víz pedig nemzeti kincs” - mondta el. Európát is érinti az éghajlatváltozás okozta talajerózió és a romló talajélet. 

Idén 50 ezer kiló

A Magyar Élelmiszerbank évente kilnecmillió kiló élelmiszert ment meg a megsemmisítéstől. “Az élelmiszerpazarlás és vízhiány sajnos kéz a kézben járó jelenségek, amik világszerte tovább fokozhatják a nélkülözők nehézségeit. Amikor kidobunk egy ételt, akkor az előállításához felhasznált vizet is elvesztegetjük és a gazdák munkája is értelmét veszti" -mondta el Cseh Balázs, az Élelmiszerbank elnöke. Mint hangsúlyozta egy kiló marhahús előállításához 15 ezer liter vizet használnak fel. Az elnök a kis vízigényű élelmiszerekre és növényekre hívta fel a figyelmet: a kölesre, a csicseriborsóra, a csalánra, a cirokra és a homoktövisre. Az ENSZ 2023-at a köles nemzetközi évének nyilvánította, tekintettel annak magas rosttartalmára, tápértékére, valamint a gluten- és laktózmentes voltára.

Szécsi Tamás, Juhász Anikó, Cseh Balázs, Nabil Gangi Cseh László  

Idén 50 ezer kg élelmiszert szállít a Hősök teréről útnak induló adománykonvoj, amely 75 millió forint értéket képvisel. 

Új adományozó modell - kisebb mennyiségre 

A hazai élelmiszerpiacon megjelentek az olyan élelmiszermentő formák - ilyen például az egyre sikeresebb Munch applikáció -, amelyeken keresztül lejáratközeli, vagy kis hibás élelmiszereket rendelhetünk meg az élelmiszerüzletekben az eredetinél jóval olcsóbb áron. Cseh Balázs lapunknak elmondta, hogy az Élelmiszerbank és a Munch összefogása eredményeként már fut egy Muncharity nevű pilot projekt, melyben ingyenesen juthatnak hozzá a nélkülözők az élelmiszerhez.  "Ez tulajdonképpen egy modell- kísérlet is" - mondta el a Store Insidernek Cseh Balázs. “Ilyen kontrollált módon, ahol nem bárki férhet hozzá az élelmiszerhez és le lehet menni akár az egy adagig is - ilyen még sehol máshol nincs” - fogalmazott. 

Az Élelmiszerbanknak van egy 500 szervezetből álló partnerhálózata, amely kiszolgál 250 ezer embert, ők lennének a potenciális felhasználók. “Aki ehhez a szolgáltatáshoz hozzáfér, csakis olyan valaki lehet, aki az Élelmiszerbank partnerszervezetei által ellátott személy, vagy család, akinek mi élelmiszert juttatunk. Ez a lehetőség kinyit egy olyan távlati lehetőséget, amelyben a kis mennyiségű élelmiszerfelesleggel rendelkező helyekre - akár pékség, étterem, zöldséges - a rászoruló családok saját maguk tudnak elmenni a környezetükben az élelmiszerért. Szeretnénk ezzel a rendszerrel minél előbb kilépni a piacra” - mondta el a Store Insidernek Cseh Balázs.

Vizes sportolók népszerűsítik a tudatos vízfogyasztást

Szécsi Tamás, Cseh László

A víz fókuszú idei Élelmezési világnap arcai Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok, és Szécsi Tamás, olimpiai bajnok vizilabdázó. 

Cseh László az esővízhasznosításra, a környezettudatosságra hívta fel a figyelmet: “Mióta apa lettem, még fontosabb lett számomra a környezettudatosság, felismertem a saját felelősségemet mások jövőjéért. Azt gondolom, hogy mindenkinek meg kell tennie néhány kis lépést a maga környezetében. Zárjuk el a vizet fogmosás és zuhanyzás közben! Kádbanfürdés helyett a zuhanyzást válasszuk! Az étolajat pedig ne lefolyóba öntsük, ne szennyezzük vele a vizeket! Apróságok, de ha sokan teszünk így, az együttes hatásunk már érezhető lehet.” – osztotta meg gondolatait a világbajnok úszó. Szécsi Tamás szerint is szemléletváltozásra és a túlfogyasztás csökkentésére van szükség. 

A konvoj élelmiszereiből a következő napokban 13 ezer élelmiszercsomag készül a rászorulók számára.

Az adománykonvoj szállítmányai a Magyar Élelmiszerbank Egyesület partnereitől érkeztek: ALDI Magyarország Élelmiszer Bt., Auchan Magyarország, Bio-Fungi Kft., Bonafarm Csoport, Bonduelle Central Europe Kft., Coca-Cola HBC Magyarország Kft., Dr. Oetker Magyarország Kft., FORNETTI, Gyermelyi Zrt., Kifli.hu - online szupermarket, KOMETA 99 Zrt., Közért+ Zrt., Lidl Magyarország, METRO Nagykereskedelem, Nestlé Hungária Kft., Pek-Snack Kft., PENNY Magyarország, Procter & Gamble, Rauch Hungária Kft., Tesco-Globál Áruházak Zrt., Upfield Hungary Kft.