Ismét emelkedhetnek a héten hazai üzemanyagárak, így a benzin esetében akár újabb rekord születhet - ezt jósolják a portfolio.hu szakértői, ugyanis az elmúlt egy hét alatt a benzin dollárban mért átlagos jegyzésára 1,2 százalékkal lett magasabb, míg a gázolajnál 0,3 százalékos ez a mérték. Mindeközben a devizapiaci mozgások sem alakultak kedvezően, a forint árfolyama gyengült a dollárral szemben (az egy héttel korábbi 190,1-es átlagár után a múlt hét vége felé 197,1-es átlagos érték alakult ki).
Novembertől elszabadul a pokol
Múlt hét szerdán 7, illetve 5 forinttal emelte a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát a Mol. Így az előbbi átlagára 386 forintra, a gázolajé 371 forintra nőtt. Az ezt megelőző két hétben nem változtatott az árakon a magyar olajtársaság. Az autósok 20-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál. Novembertől pedig szó szerint elszabadul a pokol. Az igaz, hogy a gázolajat érintő literenként 13 forintos jövedéki adó emeléssel szemben ugyanekkora kedvezményt is kapnak a fuvarozók, de ez csak 7,5 tonna feletti teherautóval fuvarozókra vonatkozik. Ami azt jelenti, hogy a kisebb teherautósok, akik jellemzően a városokat, falvakat szolgálják ki, be fogják építeni ezt a drágulást az áraikba, így megjelenik majd a jövedéki adó az alapvető élelmiszerek, a kenyér árában is.
Általában úgy számolnak a szakemberek, hogy a fuvarozási költség a termékek árában valahol tíz százalék körül mozog. Az üzemanyag költség pedig a fuvarozók összkiadásán belül durván negyven százalék. Mindez azt jelenti, hogy ha mondjuk tíz százalékkal emelkedik az üzemanyag ára, akkor az 0,4 százalékkal növeli a termékek árát.

