Drasztikus állománycsökkentésre kényszerülnek a sertéstartók, mivel újra óriási veszteségeket termel a sertéstartás – állítja a szövetség elnöke.Az elmúlt évek rossz tendenciái újra tetőznek, a magas, 6-7000 Ft/100 kg körüli gabonaárakkal, a 16000 Ft/100 kg szója árakkal. Így egy kg hízótáp ára közelít a 100 Ft/kg-hoz, ebből 3,5 kg kell 1 kg sertés felneveléséhez 20 kg-os súlytól.
Ez máris 350 Ft takarmány önköltség, és még erre jönnek rá az egyebek, munkabér, kamat, víz, villany, egyéb költségek. Az önköltség így valahol 450-500 Ft körül alakul, ehelyett ma az átvételi ár 370-380 Ft. A sertéstartók az óriási veszteség miatt kénytelenek kivágni az állományukat, tovább csökkentve ezzel az amúgy is 10 éves mélypontra került állományt.
A katasztrófa elkerülése miatt felvették a kapcsolatot a Vidékfejlesztési Minisztériummal, és egy azonnali intézkedéscsomagot javasoltak. Amennyiben a tárca és a kormány nem tud vagy nem akar segíteni, a meglévő hitelek, illetve a kényszerű vagy az indokolt beruházások ellenére kénytelenek lesznek minimum 20 000 kocát és szaporulatát - 400.000 db hízó/év - kivonni a termelésből – hangoztatta Sákán Antal.
Ez a közlemény szerint a feldolgozóiparnak is tragikus lenne, amely ma is alapanyag hiánnyal küzd. Ezzel újabb munkahelyek fognak megszűnni, és a kivont hazai sertések helyett jöhet újra az import, amely így már 30% körüli nagyságrendű – áll a közleményben.

