Becsült olvasási idő: 1 perc
Államosították a mobilfizetést

Tavaly az utolsó szavazások egyikén megszavazták a korábban élesen bírált jogszabályt, így  állami monopóliummá vált az autópályadíj, az összes közlekedési jegy, a parkolás, sőt bármilyen önkormányzati vagy állami résztulajdonú cég bármiféle szolgáltatásának mobilos megvásárlása.

A fideszes Láng Zsolt által beterjesztett jogszabály szövegének értelmében ezen szolgáltatások mobil fizetési rendszeren keresztül történő értékesítését az állam közvetlen vagy közvetett kizárólagos tulajdonában álló, a kormány által kijelölt nemzeti mobil fizetési szervezet kizárólagos joggal, országosan egységes rendszerben (nemzeti mobil fizetési rendszer, NFR) végzi.

A kormány a törvény szövege értelmében rendeletben előírhatja, hogy a szolgáltatás nemzeti mobil fizetési rendszeren keresztül történő megvásárlása esetén az ügyfél a szolgáltatás díján felül mekkora kényelmi díjat köteles fizetni a nemzeti mobil fizetési szervezet részére.

Aggályos adatkezelés

A törvény kimondja, hogy a nemzeti mobil fizetési szervezet adatkezelővé válik, és jogosult az ügyfél telefon hívószámára, valamint az érintett szolgáltatással kapcsolatos egyéb azonosítójára, a központosított mobil értékesítésű szolgáltatással kapcsolatos mentesség vagy kedvezmény esetén a mentesség vagy kedvezmény jogcímére, a jogcímet megalapozó
okmány azonosítójára, típusára, érvényességére, az utazási viszonylathoz kötött kedvezmény estén az utazási viszonylatra, a meghatározott időponthoz vagy időszakhoz kötött érvényességű kedvezmény esetén az érvényességi időszakra vagy időpontra, továbbá a jogosult lakhelyére vagy tartózkodási helyére vonatkozó adatot tárolni.

A törvény kemény bírálatokat kapott, többek között adatkezelési aggályok merültek fel, illetve többen a piaci verseny felszámolását is problematikusnak vélik.