Becsült olvasási idő: 1 perc
Februártól drágul a kenyér

A pékszövetség szerint a kenyérkészítőkre olyan pluszterhek hárulnak januártól, ami elkerülhetetlenné teszi az alapvető élelmiszer árának emelését.

Drágulhat a kenyér – egyebek mellett a benzinár emelkedése miatt. Egyes pékségek már bejelentették: februártól 5-10 százalékkal drágábban adják a pékárut. A liszt árának változásáról most folynak az egyeztetések.

Ha a vállalkozások életben akarnak maradni, rákényszerülnek az áremelésre – mondta Werli József, a Magyar Pékszövetség szakmai titkára. „Már termelik a veszteséget, mert a kenyérmegnövekedett költségek már beléptek” – tette hozzá a szervezet tisztségviselője.

Bár az áfaemelés nem érinti a kenyeret, lévén, hogy az alapvető élelmiszernek 18 százalék az általános forgalmi adója, ám az üzemanyag, az energia, valamint a különböző alapanyagok drágulása magával hozza a pékáru drágulását is. A liszt árának emeléséről most folynak a kalkulációk, de a komáromi PannonMill Malomipari Zrt. elnök-vezérigazgatója, Poór Zoltán szerint náluk ez megközelítheti a 10 százalékot is.

Hogy a boltokban mikortól, és pontosan mikor drágul a kenyér, az vállalkozástól függ. Vajda Péter, a sokorópátkai pékség tulajdonosa már februártól emeli az árakat, mint a Krónikában elmondta, 5-10 százalékos drágítást terveznek.

A pékségek terheit növeli a foglalkoztatási törvény változása is, például, hogy a minimálbér januártól 93 ezer forintra emelkedett, a garantált bérminimum pedig 108 ezer forint – mondta Werli József. A pékszövetség szakmai titkára, aki szerint ez olyan teher, amit a vállalkozások nem tudnak kigazdálkodni, elbocsátások várhatók, de néhány cég kénytelen lesz lehúzni a rolót is.